Historia

Autorzy:Tomasz Małkowski

Wydawnictwo:GWO

Rok wydania:2015

Przed tobą nie lada wyzwanie. Oprowadzisz 4.27 gwiazdek na podstawie 11 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Historia

Przed tobą nie lada wyzwanie. Oprowadzisz

1
 Zadanie

2
 Zadanie

  • Budynek Collegium Maius 

- To najstarszy budynek Akademii Krakowskiej, obecnie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego początki wiążą się z rokiem 1400, kiedy to nastąpiła odnowa uczelni. Wówczas od rodziny Pęcherzów król Władysław Jagiełło wykupił za 600 grzywien (pochodzących z zapisu królowej Jadwigi) narożną jednopiętrową kamienicę. W Collegium Maius na parterze mieściły się sale wykładowe (lektoria), na piętrze izba wspólna (łac. Stuba Communis), biblioteki i mieszkania profesorskie. 

  • Bazylika Mariacka

- Bazylika Mariacka należy do najbardziej znanych zabytków sztuki gotyckiej Krakowa oraz Polski. Według kronikarza Jana Długosza kościół Mariacki został ufundowany przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża w latach 1221-1222. Bazylika Mariacka została pokryta sklepieniem krzyżowo-żebrowym wykonanym przez mistrza Mikołaja Werhnera z Pragi. W latach 1477 - 1489 świątynię wzbogaciło arcydzieło rzeźbiarskie późnego gotyku – nowy ołtarz główny wykonany przez Wita Stwosza, ufundowany przez rajców miejskich. 

  • Hotel Copernicus

- Ogrona parcela, w której obecnie mieści się Hotel Copernicus został wzniesiony na polecenie rektora Akademii Krakowskiej - Pawła Włodkowica. W 1455 roku doszło do pożaru kamienicy, która z czasem została odbudowana. Kolejni właściciele zdobili i przerabiali rezydencję. Kilkaset lat temu Hotel Copernicus był siedzibą kanoników katedralnych. Zatrzymywał się w niej w czasie swoich wizyt w Krakowie sam Mikołaj Kopernik. Gośćmi hotelu byli m.in. książę Karol, saudyjska księżniczka Reem al Faisal oraz prezydent George Bush z małżonką.

  • Dom Długosza

- Zabytkowy budynek w Krakowie, usytuowany u stóp Wawelu. Wzniesiony został w XIV w. Był wielokrotnie przebudowywany i przekształcany. Mieścił łaźnię królewską. Od I połowy XV w. służył jako dom mieszkalny dla kanoników katedralnych. Przez pewien czas mieszkał w nim najznakomitszy polski kronikarz epoki średniowiecza - Jan Długosz. 

  • Katedra wawelska

- Bazylika archikatedralna w Krakowie pw. św. Wacława i Stanisława to jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w Polsce i największa nekropolia polskich władców i nie tylko - pochowani są tu także inni wielcy Polacy. Katedra położona jest na wzgórzu Wawelskim, zaraz obok Zamku Królewskiego. Pierwsza budowla stanęła w tym miejscu już za panowania Bolesława Chrobrego w XI wieku

  • Kościół Paulinów na Skałce

- Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa znajduje się na krakowskim Kazimierzu, na wzgórzu zwanym potocznie "Skałką". Świątynia jest własnością Ojców Paulinów i przylega do niej ich klasztor. Uznaje się ją za sanktuarium męczeństwa biskupa krakowskiego - św.Stanisława.