Historia

Autorzy:Rafał Dolecki, Krzysztof Gutowski, Jędrzej Smoleński

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2014

Przeczytaj wspomnienia rolnika gospodarującego na 4.55 gwiazdek na podstawie 9 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Przeczytaj wspomnienia rolnika gospodarującego na

Źródło 1.
 Zadanie

Źródło 2.
 Zadanie

1. Omów krótko warunki życia ubogiego rolnika w Polsce

Sytuacja bytowa ubogich rolników żyjacych w okresie II RP była niezwykle ciężka. Praca na roli przynosiła niewielkie dochody, niewystarczające na pokrycie podstawowych środków do życia. Rolnicy żywili się bardzo skromnie. Podstawę ich diety stanowiły kartofle, chleb, groch i kapusta. Mięsa nie jedli prawie wcale. Na zakup cukru mogli sobie pozwolić jedynie dwa razy do roku, na Wielkanoc i Boże Narodzenie. Nie mieli pieniędzy na zakup ciepłego obuwia i odzienia na zimę. 

Ze względu na bardzo trudne warunki ekonomiczne, większość mieszkańców wsi udawała się na emigrację, głównie do państw Europy Zachodniej (Francja, Niemcy) i Stanów Zjednoczonych. W okresie dzwudziestolecia międzywojennego z Polski wyjechało ok 2,2 mln osób. Do kraju powróciło ok. 1,2 mln. Bilans był ujemny i wyniósł ok 1 mln osób, które opuściły Polskę.

2. Powiedz, co świadczy o jego ubóstwie

O ubóstwie rolnika świadczą:

  • bardzo skromne pożywienie - "Zasadniczym jedzeniem u mnie są kartofle i chleb. Cukru nie używam wcale (...) Na śniadanie kartofle z barszczem, na obiad chleb czarny często suchy (...) na kolację znów kartofle na rzadko, czasem kluski żytnie pytlowe, kapusta albo groch (...)Słoniny jak kupię ćwierć kilograma , to tak kombinuję, żeby mi starczyło przynajmniej na dziesięć dni, chociaż wiem, że żołądka nie oszuka".
  • brak pieniędzy na zakup podstawowego odzienia - "Zima za pasem, a tu nie mam kapoty ciepłej i butów (...) nie mam ciepłego palta ani swetra, ani ciepłej bielizny i tych niezbędnych rzeczy nie będę mógł sobie kupić, bo za co?"