Historia

Autorzy:Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2014

Scharakteryzuj przemiany obyczajowe w Europie 4.83 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Scharakteryzuj przemiany obyczajowe w Europie

1
 Zadanie

2
 Zadanie
3
 Zadanie
4
 Zadanie
5
 Zadanie

Przemiany obyczajowe w Europie i USA w latach 60.

- W latach 60. XX w. narodziła się kultura młodzieżowa. Młodzi ludzie korzystali z większej swobody i chętniej podejmowali studia wyższe. Dążyli do zerwania z tradycjami oraz zasadami kultywowanymi przez ich rodziców. Poszukiwali własnego, unikalnego stylu. 

- Dzięki rewolucji naukowo - technicznej upowszechniono telewizję. Rozwijał się również nowy rynek przeznaczony dla młodzieży, m.in. kosmetyków i ubrań. 

- Powstał nowy gatunek muzyczny - rock, który przyciągał publiczność radosnym i głośnym brzmieniem. Zespoły takie jak: The Beatles i The Rolling Stones zdobyły rzeszę fanów. 

- Wprowadzenie na rynek pigułki antykoncepcyjnej w 1962 r. zaowocowało rewolucją seksualną, czyli znacznym rozluźnieniem norm moralnych w społeczeństwie. Upowszechniły się wolne związki zamiast małżeństw, zwiększyła się liczba rozwodów.

- Rewolucja obyczajowa wpłynęła na dalszą emancypację kobiet (rozpoczętą w XIX wieku). W latach 60. i 70. podejmowana przez nie praca zawodowa oraz wzrost poziomu wykształcenia umożliwiły zdobycie coraz większej niezależności. Kobiety stopniowo uwalniały się od dominacji mężyczyzn.

- W latach 60. w Stanach Zjednoczonych wprowadzono ustawodawstwo, które zakończyło okres rasowej segregacji Afroamerykanów. Za walką o równouprawnienie czarnoskórej ludności - opowiadał się Martin Luther King. W 1963 r. wygłosił on słynne przemówienie zaczynające się od słów: "I have a dream" (ang. "Mam marzenie").