Historia

Opisz przebieg rywalizacji w badaniach kosmicznych 4.6 gwiazdek na podstawie 5 opinii
 1. Liceum
 2. 1 Klasa
 3. Historia

Opisz przebieg rywalizacji w badaniach kosmicznych

1
 Zadanie

2
 Zadanie
3
 Zadanie
4
 Zadanie
5
 Zadanie

Przebieg rywalizacji w badaniach kosmicznych pomiędzy ZSRR a Stanami Zjednoczonymi:

 • Od połowy lat 50. XX rywalizacja pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Sowieckim przeniosła się na inne obszary. Oprócz wyścigu zbrojeń prowadzono badania nad podbojem kosmosu. Programy badań kosmicznych były bardzo kosztowne.
 • Początkowo przewaga w podboju kosmosu należała do ZSRR. W 1957 r. wystrzelono w kosmos pierwszy sputnik (pierwszy, rosyjski sztuczny satelita Ziemi). Niecałe cztery lata później, 12 kwietnia 1961 r. po raz pierwszy w przestrzeń kosmiczną został wysłany człowiek - Jurij Gagarin.
 • Przewaga ZSRR nad USA nie trwała długo. W 1961 r. Stany Zjednoczone przystąpiły do realizacji programu Apollo, który zakładał lądowanie człowieka na Księżycu.
 • 21 lipca 1969 r. Neil Amstrong, jako pierwszy postawił stopę na Księżycu. Transmisję telewizyjną z tego wydarzenia obejrzały dziesiątki milionów Amerykanów.
 • W latach 70. XX w. Stany Zjednoczone rozpoczęły program budowy wahadłowców kosmicznych. W 1974 r. nastąpiło połączenie na orbicie dwóch pojazdów kosmicznych - sowieckiego Sojuza i amerykańskiego Apolla.
 • W 1983 r. prezydent Ronald Regan rozpoczął program Strategicznej Inicjatywy Obronnej (SDI), nazywany potocznie progmamem gwiezdnych wojen. Przyczynił się on do zwycięstwa Stanów Zjednoczonych w zimnej wojnie.

DYSKUSJA
Informacje
Poznać przeszłość. Wiek XX. Zakres podstawowy.
Autorzy: Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Porównywanie ułamków dziesiętnych

Aby ustalić, który z dwóch ułamków dziesiętnych jest większy, wystarczy porównać kolejno rzędy, zaczynając od najwyższego. Oznacza to, że porównujemy kolejno cyfry z których zbudowany jest ułamek dziesiętny, czyli zaczynamy od cyfr części całkowitej, a później przechodzimy to porównywania cyfr części dziesiętnych.

W praktyce porównywanie ułamków dziesiętnych odbywa się następująco:
 • Najpierw porównujemy części całkowite, jeżeli nie są równe, to mniejszy jest ułamek o mniejszej części całkowitej;

 • Jeżeli obie części całkowite są równe, to porównujemy ich części dziesiętne. Jeżeli części dziesiętne nie są równe, to mniejszy jest ułamek o mniejszej części dziesiętnej;

 • Gdy części dziesiętne są równe, to porównujemy ich części setne, tysięczne itd., aż do uzyskania odpowiedzi.

  Zapamiętaj

Gdy na końcu ułamka dziesiętnego dopisujemy lub pomijamy zero, to jego wartość się nie zmienia.

Przykłady:
$$0,34=0,340=0,3400=0,34000=...$$
$$0,5600=0,560=0,56$$

W związku z powyższą uwagą, jeżeli w czasie porównywania ułamków w którymś zabraknie cyfr po przecinku, to należy dopisać odpowiednią liczbę zer.
 

Przykład: Porównajmy ułamki 5,25 i 5,23.
Przed porównywaniem ułamków wygodnie jest zapisać porównywane liczby jedna pod drugą, ale tak by zgadzały się rzędy, czyli przecinek pod przecinkiem.

porownanie1
Widzimy, że w porównywanych ułamkach części jedności są takie same, części dziesiętne także są równe, natomiast w rzędzie części setnych 5>3, zatem ułamek 5,25 jest większy od 5,23. Zatem 5,25>5,23.

Przykład: Porównajmy ułamki 0,8 i 0,81.
Zapisujemy ułamki jeden pod drugim, tak aby zgadzały się rzędy, czyli przecinek pod przecinkiem. Ponadto dopisujemy 0 w ułamku 0,8.

porownanie2

Widzimy, że w porównywanych ułamkach części jedności są takie same, części dziesiętne także są równe, natomiast w rzędzie części setnych 0<1, zatem ułamek 0,81 jest większy od 0,8. Zatem 0,81>0,8.

Kwadrat

Kwadrat to prostokąt, który ma wszystkie boki jednakowej długości.

Przekątne kwadratu są prostopadłe, mają równą długość i wspólny środek. Przekątne tworzą z bokami kwadratu kąt 45°.

Długość jednego boku jest wymiarem kwadratu.

kwadrat
Zobacz także
Udostępnij zadanie