Historia

Autorzy:Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2014

Opisz metody, dzięki którym komuniści 4.6 gwiazdek na podstawie 10 opinii
 1. Liceum
 2. 1 Klasa
 3. Historia

Opisz metody, dzięki którym komuniści

1
 Zadanie

2
 Zadanie

3
 Zadanie

Metody, dzięki którym komuniści zdobyli władzę w Polsce:

 • Izolacja rządu londyńskiego przez komunistów - dymisja premiera Stanisława Mikołajczyka, który nie chciał zgodzić się na granicę przebiegającą na lini Curzona. 
 • Od 1 lipca 1944 r. na terenie Lubelszczyzny (Polska lubelska) instalowała się władza komunistyczna. Stacjonowało tam do 2,5 tys. żołnierzy Armii Czerwonej. Na dwóch mieszkańców - przypadał 1 funkcjonariusz NKWD. 
 • Tworzenie przez komunistów partii fasadowych, które odtworzono, by zamknąć usta osobom nie wierzącym w demokratyczne intencje komunistów, którzy w rzeczywistości w pełni je kontrolowali. PPR: PPS (Polska Partia Socjalistyczna), SL (Stonnictwo Ludowe), SD (Stronnictwo Demokratyczne). 
 • Rozprawa z przywódcami Polski Podziemnej - proces szesnatu. Dowództwo Armii Czerwonej zaprosiło na rozmowy do Moskwy - 16 przywódców Polski podziemnej, m.in. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka", Jana Stanisława Jankowskiego - Delegata Rządu na Kraj oraz Kazimierza Pużaka - przewodniczącego Rady Jedności Narodowej, którzy zostali aresztowani i pod zarzutem prowadzenia wrogiej działalności skazani w procesie szestastu na kary więzienia. Większość ze skazanych już więzienia nie wyszła. Proces pokazał prawdziwe oblicze "nowej władzy". 
 • Komuniści przy pomocy NKWD zwalczali przedstawicieli władz podziemnej Polski, zwłaszcza AK. 
 • Stosowanie masowego terroru - NKWD oraz UB niszczyli tych, którzy przeciwstawiali się nowej władzy. 
 • Sfałszowanie przez komunistów referendum "3 razy tak" (30 czerwac 1946 r.) - liczne fałszerstwa w komisjach obwodowych i okręgowych. Do Warszawy przybyła ekipa płk Arona Pałkina, naczelnika wydziału "D" Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego Związku Sowieckiego, specjalizująca się w fałszowaniu i preparowaniu dokumentów pisanych. Była to jedna z najpilniej strzeżonych przez reżim tajemnic. Według historyków grupa Pałkina w 1946 r. „sporządziła ponownie” 5994 protokoły komisji obwodowych, które wpisały do nich nieodpowiednie wyniki. Jej przedstawiciele podrobili też 40 tys. podpisów członków komisji wyborczych.
 • Skrytobójstwa dokonywane na przedstawicielach opozycji - tylko jesienią 1947 r. w niewyjaśnionych okolicznościach zanotowano 30 wypadków śmierci. Za tymi morderstwami stało UB. 
 • Masowe aresztowania. 
 • Sfałszowanie wyborów do Sejmu (19 stycznia 1947 r.)