Historia

Autorzy:Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2014

Scharakteryzuj walki na Pacyfiku. 4.6 gwiazdek na podstawie 5 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Przebieg walk na Pacyfiku

7 grudnia 1941 r. flota japońskich lotniskowców dowodzonych przez adm. Isoroku Yamamoto zaatakowała główną bazę amerykańską na Pacyfiku w Pearl Harbor na Hawajach. Operacja nosiła kryptonim "Tora! Tora! Tora!" (z jap. "tygrys"). Dzień po japońskim ataku prezydent USA Franklin Delano Roosevelt zwrócił się do Kongresu o ogłoszenie stanu wojny z Japonią. 

Częściowe zniszczenie amerykańskiej floty na Pacyfiku zapewniło Japończykom dużą swobodę w prowadzeniu działań wojennych. Już na początku 1942 r. zajęli oni posiadłości brytyjskie w południowo - wschodniej Azji wraz z potężną twierdzą w Singapurze, która poddała się 15 lutego. Ponadto siły japońskie opanowały Honkong, Birmę oraz holenderską Indonezję. Celem japońskiej inwazji stały się także Filipiny zarządzane przez Amerykanów. 

W maju 1942 r. doszło do nierozstrzygniętej bitwy na Morzu Koralowym. Obie strony poniosły znaczące straty. Japończycy zostali zmuszeni do rezygnacji ze swoich planów ofensywy na południe.

Decydujace znaczenie dla dalszego przebiegu działań miała bitwa o Midway - główną bazę floty amerykańskiej. Wielka bitwa powietrzno - morska rozegrała się w dniach 4 - 6 czerwca 1942 r. Japończycy stracili cztery cenne lotniskowce oraz setki doświadczonych pilotów. Zwycięstwo wojsk amerykańskich dowodzonych przed adm. Chestera Nimitza oznaczało kres japońskiej inicjatywy strategicznej na Oceanie Spokojnym. 

W sierpniu 1942 r. rozpoczęto walki o Wyspy Salomona. Władanie wyspami było niezwykle ważne ze względów strategicznych, zapewniało bowiem panowanie nad szlakami morskimi łączącymi Australię z Ameryką. Punktem zwrotnym było wyparcie Japończyków z wyspy Guadalcanal. Walki na lądzie trwały do lutego 1943 r. i zakończyły się zwyciestwem armii amerykańskiej. Ostatecznie pokonano Japończyków i zmuszono ich do opuszczenia Wysp Salomona. We wrześniu alianci zdobyli przyczółki Nowej Gwinei