Historia

Autorzy:Stanisław Roszak, Jarosław Kłaczkow

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2014

Oceń znaczenie Bitwy Warszawskiej dla 4.38 gwiazdek na podstawie 8 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Znaczenie Bitwy Warszawskiej dla dziejów Polski i Europy

Bitwa Warszawska, której zasadnicza część odbyła się 15 sierpnia 1920 r. pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną - miała przełomowe znaczenie dla dalszych dziejów Polski i Europy. Wspaniałe zwycięstwo Polaków uratowało niepodległość odrodzonego państwa i powstrzymało bolszewicki marsz na Zachód Europy. 

Będąca początkiem wojny polsko - bolszewickiej - operacja "Wisła" rozpoczęta została z rozkazu Lenina już 18 listopada 1918 r. Pokonanie Polski było dla przywódcy bolszewików jedynie celem taktycznym. Głównym zamiarem było natomiast udzielenie pomocy komunistom, którzy w tym samym okresie próbowali rozpocząć rewolucję w Niemczech i w krajach powstałych z rozpadu Austro-Węgier.

Współcześnie, trudno sobie wyobrazić co mogłoby się wydarzyć, gdyby wojska Michaiła Tuchaczewskiego zajęły Warszawę i podporządkowały sobie świeżo powstałe państwo polskie. Niestety, jedna z najważniejszych bitew w historii naszego kontynentu, w dalszym ciągu pozostaje marginalizowana. Sowietolog - prof. Włodzimierz Marciniak zaznacza, że Bitwa Warszawska nie istnieje w świadomości historycznej Rosjan, ponieważ ją przegrali, a to nie wpisuje się w propagandę "zawsze zwycięskiej Armii Czerwonej".