Historia

Scharakteryzuj rozrywki, którym oddawali się 4.57 gwiazdek na podstawie 7 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 1 Klasa
 3. Historia

Rozrywki, którym oddawali się starożytni Rzymianie:

 • Walki gladiatorów - należały do ulubionych widowisk Rzymian. Tłumy widzów gromadziły się w ogromnych amfiteatrach, gdzie odbywały się okrutne widowiska. Rozpoczynały je zazwyczaj walki dzikich zwierząt, które w tym celu przywożono z różnych stron świata. Do zmagań ze zwierzętami wysyłano niewolników. W największych starciach uczestniczyło nawet kilkudziesięciu gladiatorów jednocześnie. Los pokonanych zależał od widzów zebranych w amfiteatrze, a ostatecznie od samego cesarza.
 • Wyścigi rydawanów - odbywały się w Cyrkach. Najczęściej ścigało się dwóch zawodników, którzy chcieli jak najszybciej dotrzeć do mety. W czasie konkurencji rywalizowały ze sobą cztery drużyny: czerwona, biała, zielona, i niebieska. Widz, który przybywał na wyścigi, ubrany był w kolor faworyzowanej drużyny. Trybuny wokół największego z rzymskich torów mieściły 250 tys. osób. Emocje podczas zawodów były tak wielkie, że kibice rywalizujących zaprzęgów często wdawali się w bijatyki.
 • Inscenizacje bitew morskich - organizowane były najczęściej w amfiteatrach, specjalnie tworzonych basenach oraz naturalnych jeziorach. Gromadziły rzeszę widzów. Zazwyczaj przedstawiały zwycięskie bitwy wojsk rzymskich. 
 • Występy teatralne - teatr rzymski stanowił niezwykle ciakawą oraz różnorodną formę sztuki. Organizowano różnego rodzaju festiwale, przedstawienia uliczne oraz akrobacje. Na deskach teatru prezentowano najczęściej komedie Plutarcha oraz tragedie Seneki Młodszego. 
 • Wystawne uczty - Rzymianie lubili ucztować. Z czasem skłonność do luksusu i zbytku wyparła surowe obyczaje przodków. Biesiady w najzamożniejszych willach mogły ciągnąć się w nieskończoność. Uczty były bardzo wytworne, jedzono na leżąco, słuchając i podziwiając występów pięknych tancerek.
DYSKUSJA
Informacje
Historia I
Autorzy: Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Kąty

Kąt to część płaszczyzny ograniczona dwiema półprostymi o wspólnym początku, wraz z tymi półprostymi.

Półproste nazywamy ramionami kąta, a ich początek – wierzchołkiem kąta.

kat-glowne
 


Rodzaje kątów:

 1. Kąt prosty – kąt, którego ramiona są do siebie prostopadłe – jego miara stopniowa to 90°.

  kąt prosty
 2. Kąt półpełny – kąt, którego ramiona tworzą prostą – jego miara stopniowa to 180°.
   

  kąt pólpelny
   
 3. Kąt ostry – kąt mniejszy od kąta prostego – jego miara stopniowa jest mniejsza od 90°.
   

  kąt ostry
   
 4. Kąt rozwarty - kąt większy od kąta prostego i mniejszy od kąta półpełnego – jego miara stopniowa jest większa od 90o i mniejsza od 180°.

  kąt rozwarty
 5. Kąt pełny – kąt, którego ramiona pokrywają się, inaczej mówiąc jedno ramię tego kąta po wykonaniu całego obrotu dookoła punktu O pokryje się z drugim ramieniem – jego miara stopniowa to 360°.
   

  kat-pelny
   
 6. Kąt zerowy – kąt o pokrywających się ramionach i pustym wnętrzu – jego miara stopniowa to 0°.

  kat-zerowy
 
Skala i plan

Przy wykonywaniu rysunków niektórych przedmiotów lub sporządzaniu map, planów musimy zmniejszyć rzeczywiste wymiary przedmiotów, aby rysunki zmieściły się na kartce. Są też rzeczy niewidoczne dla oka, które obserwujemy za pomocą mikroskopu, wówczas rysunki przedstawiamy w powiększeniu.
W tym celu stosujemy pewną skalę. Skala określa, ile razy dany obiekt został pomniejszony lub powiększony. Rozróżniamy zatem skale zmniejszające i zwiększające.

Skala 1:2 („jeden do dwóch”) oznacza, że przedstawiony obiekt jest dwa razy mniejszy od rzeczywistego, czyli jego wymiary są dwa razy mniejsze od rzeczywistych.

Skala 2:1 („dwa do jednego”) oznacza, że przedstawiony obiekt jest dwa razy większy od rzeczywistego, czyli jego wymiary są dwa razy większe od rzeczywistych.

Skala 1:1 oznacza, że przedstawiony obiekt jest taki sam jak rzeczywisty.

Przykład:

skala
 

Prostokąt środkowy jest wykonany w skali 1:1. Mówimy, że jest naturalnej wielkości. Prostokąt po lewej stronie został narysowany w skali 1:2, czyli jego wszystkie wymiary zostały zmniejszone dwa razy. Prostokąt po prawej stronie został narysowany w skali 2:1, czyli jego wszystkie wymiary zostały zwiększone dwa razy.

 

Przykłady na odczytywanie skali:

 • skala 1:50 oznacza zmniejszenie 50 razy
 • skala 20:1 oznacza zwiększenie 20 razy
 • skala 1:8 oznacza zmniejszenie 8 razy
 • skala 5:1 oznacza zwiększenie 5 razy
 

Plan to obraz niewielkiego obszaru, terenu, przedstawiony na płaszczyźnie w skali. Plany wykonuje się np. do przedstawienia pokoju, mieszkania, domu, rozkładu ulic w osiedlu lub mieście.

Mapa to podobnie jak plan obraz obszaru, tylko większego, przedstawiony na płaszczyźnie w skali (mapa musi uwzględniać deformację kuli ziemskiej). Mapy to rysunki terenu, kraju, kontynentu.

Skala mapy
Na mapach używa się skali pomniejszonej np. 1:1000000. Oznacza to, że 1 cm na mapie oznacza 1000000 cm w rzeczywistości (w terenie).

Przykłady na odczytywanie skali mapy
 • skala 1:500000 oznacza, że 1 cm na mapie to 500000 cm w rzeczywistości
 • skala 1:2000 oznacza, że 1 cm na mapie to 2000 cm w rzeczywistości
Zobacz także
Udostępnij zadanie