Historia

Autorzy:Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki

Wydawnictwo:GWO

Rok wydania:2015

Scharakteryzuj rozrywki, którym oddawali się 4.57 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Historia

Rozrywki, którym oddawali się starożytni Rzymianie:

  • Walki gladiatorów - należały do ulubionych widowisk Rzymian. Tłumy widzów gromadziły się w ogromnych amfiteatrach, gdzie odbywały się okrutne widowiska. Rozpoczynały je zazwyczaj walki dzikich zwierząt, które w tym celu przywożono z różnych stron świata. Do zmagań ze zwierzętami wysyłano niewolników. W największych starciach uczestniczyło nawet kilkudziesięciu gladiatorów jednocześnie. Los pokonanych zależał od widzów zebranych w amfiteatrze, a ostatecznie od samego cesarza.
  • Wyścigi rydawanów - odbywały się w Cyrkach. Najczęściej ścigało się dwóch zawodników, którzy chcieli jak najszybciej dotrzeć do mety. W czasie konkurencji rywalizowały ze sobą cztery drużyny: czerwona, biała, zielona, i niebieska. Widz, który przybywał na wyścigi, ubrany był w kolor faworyzowanej drużyny. Trybuny wokół największego z rzymskich torów mieściły 250 tys. osób. Emocje podczas zawodów były tak wielkie, że kibice rywalizujących zaprzęgów często wdawali się w bijatyki.
  • Inscenizacje bitew morskich - organizowane były najczęściej w amfiteatrach, specjalnie tworzonych basenach oraz naturalnych jeziorach. Gromadziły rzeszę widzów. Zazwyczaj przedstawiały zwycięskie bitwy wojsk rzymskich. 
  • Występy teatralne - teatr rzymski stanowił niezwykle ciakawą oraz różnorodną formę sztuki. Organizowano różnego rodzaju festiwale, przedstawienia uliczne oraz akrobacje. Na deskach teatru prezentowano najczęściej komedie Plutarcha oraz tragedie Seneki Młodszego. 
  • Wystawne uczty - Rzymianie lubili ucztować. Z czasem skłonność do luksusu i zbytku wyparła surowe obyczaje przodków. Biesiady w najzamożniejszych willach mogły ciągnąć się w nieskończoność. Uczty były bardzo wytworne, jedzono na leżąco, słuchając i podziwiając występów pięknych tancerek.