Historia

Jakie zmiany w sposobach wojowania 4.62 gwiazdek na podstawie 13 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 1 Klasa
 3. Historia

Zmiany w sposobach wojowania, które zadecydowały o powstaniu rycerstwa:

 • Udoskonalenie uzbrojenia - upowszechnienie strzemion ułatwiło atakowanie szarżą i zadawanie ciosów wprost z siodła, zbroje łuskowe zastąpiono kolczugami ważącymi ok. 10 kg;
 • W trzynastym stuleciu pojawiły się pierwsze elementy zbroi płytowej, upowszechnione na przełomie XIV i XV w.;
 • Otwarte hełmy z nosalami zostały zastąpione przez hełmy garnczkowe, a następnie przez przyłbice;
 • W połowie XI w. ciężkozbrojna jazda przyjęła nowy sposób walki, polegający na zwartej szarży z kopiami trzymanymi pod pachą i wymierzonymi poziomo w przeciwnika. Odtąd skuteczność ataków rycerzy zależała od ich prędkości oraz ciężaru;
 • Ten sposób walki przyjął się na terenie całej Europy i przesądził o przeobrażeniu się kawalerii pancernej w średniowieczne rycerstwo;
DYSKUSJA
user profile image
odrabiamprace

0

2017-06-07
czy będzie kiedyś język Francuski?
user profile image
Paulina

5256

2017-06-08
@odrabiamprace Cześć, na razie skupiamy się na reformie edukacji, na dzień dzisiejszy nie wiemy kiedy i jaki nowy przedmiot będzie na naszej stronie. Pozdrawiamy!
Informacje
Bliżej historii 1
Autorzy: Kowalewski Krzysztof, Kąkolewski Igor, Plumińska-Mieloch Anita
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Prostokąt

Prostokąt to czworokąt, którego wszystkie kąty wewnętrzne są kątami prostymi.

Sąsiednimi bokami nazywamy te boki, które mają wspólny wierzchołek. W prostokącie każde dwa sąsiednie boki są prostopadłe.

Przeciwległymi bokami nazywamy te boki, które nie mają punktów wspólnych. W prostokącie przeciwległe boki są równoległe oraz mają równą długość.

Odcinki, które łączą dwa przeciwległe wierzchołki (czyli wierzchołki nie należące do jednego boku) nazywamy przekątnymi. Przekątne prostokąta mają równe długości oraz przecinają się w punkcie, który jest środkiem każdej przekątnej, to znaczy punkt ten dzieli przekątne na połowy.

Wymiarami prostokąta nazywamy długości dwóch sąsiednich boków. Jeden bok nazywamy długością, a drugi szerokością prostokąta.
 

prostokat
Mnożenie pisemne
 1. Czynniki zapisujemy jeden pod drugim wyrównując do prawej.

  mnozenie1
   
 2. Mnożymy cyfrę jedności drugiego czynnika przez wszystkie cyfry pierwszego czynnika, a otrzymany wynik zapisujemy pod kreską, wyrównując do cyfry jedności. Gdy przy mnożeniu jednej z cyfr drugiego czynnika przez jedności, dziesiątki i setki drugiego czynnika wystąpi wynik większy od 9, to cyfrę jedności tego wyniku zapisujemy pod kreską, natomiast cyfrę dziesiątek przenosimy do dziesiątek lub setek i dodajemy go do wyniku następnego mnożenia.

  W naszym przykładzie:
  4•3=12 , czyli 2 wpisujemy pod cyframi jedności, a 1 przenosimy do dziesiątek, następnie: 4•1=4, ale uwzględniamy przeniesioną 1, czyli mamy 4+1=5 i 5 wpisujemy pod cyframi dziesiątek, następnie mamy 4•1=4 i 4 wpisujemy pod cyframi setek.

  mnozenie2
   
 3. Mnożymy kolejną cyfrę drugiego czynnika przez wszystkie cyfry pierwszego czynnika, a otrzymamy wynik zapisujemy pod poprzednim, wyrównując do cyfry dziesiątek.

  W naszym przykładzie:
  1•3=3 i 3 zapisujemy pod cyframi dziesiątek, następnie 1•1=1 i 1 wpisujemy pod cyframi setek, oraz 1•1=1 i 1 wpisujemy pod cyframi tysięcy.

  mnozenie3
   
 4. Po wykonaniu mnożeń, otrzymane dwa wyniki dodajemy do siebie według zasad dodawania pisemnego.

  mnozenie4
   
 5. W rezultacie wykonanych kroków otrzymujemy wynik mnożenia pisemnego. Iloczyn liczby 113 oraz 14 wynosi 1572.

Zobacz także
Udostępnij zadanie