Maria Skłodowska - Curie - żyła w latach 1867 - 1934, była polską uczoną, fizykiem i chemikiem, dwuktotną laureatką Nagrody Nobla.
Maria Skłodowska w 1891 r. wyjechała z terenów Królestwa Polskiego do Paryża, by tam kontynuować studia na Sorbonie. W XIX w. na ziemiach polskich kobiety nie mogły podejmować studiów wyższych. Maria Skłodowska - Curie była prekursorką nowej gałęzi chemii - radiochemii. Do jej największych osiągnięć należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków - radu i polonu. Z inicjatywy polskiej uczonej prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Maria Skłodowska - Curie została dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe: po raz pierwszy w 1903 roku w dziedzinie fizyki wraz z mężem - Piotrem Curie za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 roku z chemii - za wydzielenie czystego radu. Była jedyną kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla dwukrotnie, a także pierwszą kobietą profesorem na paryskiej Sorbonie. Maria Skłodowska - Curie w dowód uznania zasług na polu naukowym została pochowana w paryskim Panteonie.
Treść dostępna tylko dla użytkowników z aktywnym Premium
Treść dostępna tylko dla użytkowników z aktywnym Premium
Opracowania zadań z ponad 3000 podręczników – przygotowane przez nauczycieli
Ponad 100 kursów wideo do sprawdzianów, E8 i matury
Odrabiak Pro – interaktywna nauka z każdym szkolnym podręcznikiem
Gotowe notatki, tablice edukacyjne i sprawdziany
Paulina Lipiec
Nauczycielka historii
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

