Klasa
6 szkoły podstawowej
Przedmiot
Historia
Wybierz książkę
Historia wokół nas 6, Zeszyt ćwiczeń

4

Rozwiązanie

  • Pozytywizm - okres w kulturze polskiej po upadku powstania styczniowego, głosił odwrót od romantyzmu, zarówno w kulturze, sztuce jak i polityce. Propagował hasła: pracy organicznej i pracy u podstaw. Negował ideę powstań narodowych na rzecz rozwoju gospodarczego oraz kulturalnego ziem polskich. Pozytywizm miał największy wpływ na ziemiach Królestwa Polskiego. Teoretykiem pozytywizmu warszawskiego był Aleksander Świętochowski, zaś rzecznikami pozytywizmu pisarze: Bolesław Prus oraz Eliza Orzeszkowa. W środowisku historycznym ukształtowała się tzw. szkoła warszawska.
  • Praca organiczna - to jedno z podstawowych haseł pozytywizmu w Polsce. Idea pracy organicznej zakładała postrzeganie społeczeństwa jako organizmu, w którym każda cząstka ma konkretną funkcję do spełnienia i od pracy każdego organu zależy powodzenie funkcjonowania całości. Praca organiczna była głosem sprzeciwu wobec romantycznego indywidualizmu, buntu oraz ideologii powstańczej. Miała przynieść odbudowę polskiego społeczeństwa na podstawach gospodarczych, umocnienie więzi społecznych wśród Polaków pod zaborami i przygotowanie społeczeństwa do ewentualnego odzyskania niepodległości. Praca organiczna kładła olbrzymi nacisk na edukację - zakładano szkoły, zwłaszcza techniczne, organizowano biblioteki i koła edukacyjne. Szczególną wagę przywiązywano do pracy wśród najuboższych warstw narodu polskiego: robotników i chłopów.

Czy ta odpowiedź Ci pomogła?

4

Avatar autora

Paulina

Nauczycielka historii

148 184

Od kilku lat wiążę swoje życie zawodowe z historią. Z entuzjazmem czytam publikacje poświęcone starożytności oraz średniowieczu. Pasjonuje mnie także sztuka oraz narciarstwo. W wolnym czasie planuję wycieczki.