Historia

Bliżej historii 2 (Podręcznik, WSiP)

Przygotuj biogramy: Jerzego Waszyngtona, Kazimierza Pułaskiego 4.56 gwiazdek na podstawie 9 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 2 Klasa
 3. Historia

Przygotuj biogramy: Jerzego Waszyngtona, Kazimierza Pułaskiego

1
 Zadanie
2
 Zadanie

3
 Zadanie

4
 Zadanie

Jerzy Waszyngton - właściwie Washington George, żył w latach 1732-1799. Był generałem, politykiem amerykańskim, współtwórcą Stanów Zjednoczonych i pierwszym prezydentem tego państwa. Pochodził z Wirginii, a jego przodkowie przybyli do Ameryki z Anglii. Wstąpił do milicji w stopniu majora i służył w południowej Wirginii. Szybko awansował, ale jaki pułkownik wycofał się ze służby wojskowej i wiódł życie plantatora tytoniu. W czasie wojny siedmioletniej walczył z Francją. Jako jeden z najbogatszych ludzi w Wirginii zasiadał w kolonialnym przedstawicielstwie ustawodawczym. Wobec zaostrzającego się konfliktu między koloniami północnoamerykańskimi a Anglią - Jerzy Waszyngton objął w 1775 roku dowództwo Armii Kontynentalnej. Niezdyscyplinowane, nieprzygotowane do walki z Anglikami, źle wyszkolone i słabiej uzbrojone wojsko przekształcił w regularną armię. W 1777 roku jego oddziały odniosły zwycięstwo pod Saratogą, w 1781 wojska angielskie skapitulowały pod Yorktown, a w 1783 wkroczył triumfalnie do Nowego Yorku. W tym samym roku ustąpił ze stanowiska naczelnego wodza i wrócił do rodzimej posiadłości. Później uczestniczył w uchwalaniu Konstytucji Stanów Zjednoczonych, na której treść miał znaczny wpływ. W 1789 roku został wybrany na pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych i funkcję tę pełnił przez dwie kadencje, do 1797 roku.

W czasie swojej prezydentury Jerzy Waszyngton dążył do zachowania jedności młodego państwa. Przywiązywał duże znaczenie do stabilizacji gospodarczej kraju i sprawnych finansów. W polityce zagranicznej z dystansem odnosił się do rewolucjnej Francji, pozostającej w stanie wojny z Anglią. Krytykowano jego probrytyjską politykę, oskarżano o nadużycia. Ostatnie lata życia spędził w rodzinnym Mount Vernon.

Kazimierz Pułaski - żył w latach 1745-1779, generał, jeden z dowódców konfederatów barskich, uczestnik walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. W młodości był paziem królewicza Karola, księcia Kurlandii. W 1767 roku przystąpił do projektowanej konfederacji przeciw Rosji, prowadził akcję werbunkową i w 1768 roku przybył z własnym oddziałem do Baru. Otrzymał wówczas stopień pułkownika i brał czynny udział w walkach z Rosjanami wraz z ojcem Józefam i braćmi. Z oddziałami ruszył na Litwę, by nakłaniać do zawiązania tam konfederacji. Po powrocie do Polski uderzył na Częstochowę i opanował klasztor. Uczestniczył w przygotowaniach do porwania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego - akcja zakończyła się niepowodzeniem. Po upadku konfederacji w 1772 roku znalazł się na emigracji, ukrywając się za granicą pod przybranym nazwiskiem. W Polsce wytoczono przeciw niemu proces - pozbawiono go majątku, skazano na karę śmierci przez ścięcie. Przebywał w Saksonii, Turcji i Francji. W 1777 roku wyjechał do Ameryki, gdzie uczestniczył w wojnie przeciw Anglikom o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Stworzył oddział kawalerii, otrzymał nominację na generała brygady i dowódcę całej kawalerii, używanej głównie do służb zwiadowczych. Dbał o jej wyszkolenie i organizację. W 1778 roku zorganizował kilkusetosobowy legion, zwany Legionem Pułaskiego. Brał udział w walkach o Charleston i Savannah (1779 rok). W czasie nieudanego szturmu na Savannah został śmierltelnie ranny. W mieście tym wzniesiono pamiątkowy pomnik, a popiersie Pułaskiego umieszczono na Kapitolu w Waszyngtonie wśród bohaterów narodowych Stanów Zjednoczonych.

Benjamin Franklin - żył w latach 1706 - 1790, był amerykańskim uczonym, filozofem, współtwórcą niepodległości Stanów Zjednoczonych. Działał w Filadelfii na rzecz rozwoju miasta, przyczynił się do powstania tam bibliotek, wydawał dziennik, załadał drukarnie. Benjamin Franklin należał do grona najwybitniejszych uczonych XVIII wieku. Prowadził badania nad elektrycznością, zasłynął jako wynalazca piorunochronu. W folozofii był przedstawicielem utylitaryzmu. Zajmował się także publicystyką, dużo uwagi poświęcił problematyce społecznej i etycznej. Zasłużył się szczególnie dla niepodległości kolonii angielskich w Ameryce Północnej. Na kongresie kolonii brytyjskich w 1754 roku wniósł projekt unii kolonii w Ameryce. Ich interesy reprezentował w Wielkiej Brytanii na forum rządu i parlamentu. Bronił stanowiska kolonii w sprawie nakładania podatków bez uzgodnienia z koloniami. Krytykował tzw. ustawę stemplową, która nakładała opłaty za wszelkie transakcje prawne, druki, gazety i broszury. Był współautorem ogłoszonej w 1776 roku "Deklaracji niepodległości". Brał udział w rokowaniach pokojowych z Wielką Brytanią, kończących wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych i doprowadził do uznania tEj niepodległości przez Wielką Brytanię. Współtworzył pierwszą w świecie konstytucję, uchwaloną w 1787 roku. Był gorącym zwolennikiem abolicjonizmu (popierał zniesienie niewolnictwa w USA). Pozostawił po sobie autobiografię pt. "Żywot własny".

DYSKUSJA
user profile image
basia

7 lutego 2018
dzięki!!!!
user profile image
Dominik

31 stycznia 2018
Dzięki!!!
Informacje
Autorzy: Igor Kąkolewski, Anita Plumińska-Mieloch
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Paulina

45508

Nauczyciel

Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom
Wiedza
Dodawanie ułamków dziesiętnych

Dodawanie ułamków dziesiętnych sposobem pisemnym jest bardzo podobne do dodawania liczb naturalnych:

 1. Ułamki podpisujemy tak, aby przecinek znajdował się pod przecinkiem ( cyfra jedności pod cyfrą jedności, cyfra dziesiątek pod cyfrą dziesiątek, cyfra setek pod cyfrą setek itd.);
 2. W miejsce brakujących cyfr po przecinku można dopisać zera;
 3. Ułamki dodajemy tak jak liczby naturalne, czyli działania prowadzimy od kolumny prawej do lewej i wykonujemy je tak, jak gdyby nie było przecinka;
 4. W uzyskanym wyniku stawiamy przecinek tak, aby znajdował się pod napisanymi już przecinkami.

Przykład:

 • $$ 1,57+7,6=?$$
  dodawanie-ulamkow-1 

  $$1,57+7,6=8,17 $$

Zamiana ułamka dziesiętnego na zwykły

Licznikiem ułamka zwykłego jest liczba naturalna jaką utworzyłyby cyfry ułamka dziesiętnego, gdyby nie było przecinka, mianownikiem jest liczba zbudowana z cyfry 1 i tylu zer, ile cyfr po przecinku zawiera ułamek dziesiętny.

Przykłady:

 • $$0,25 = {25}/{100}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 25 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z dwóch zer, czyli liczba 100, ponieważ dwie cyfry stoją po przecinku,

 • $$4,305={4305}/{1000}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 4305 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z trzech zer, czyli liczba 1000, ponieważ trzy cyfry stoją po przecinku.

Zobacz także
Udostępnij zadanie