Historia

Śladami przeszłości 3 (Podręcznik, Nowa Era)

Oceń reformy przeprowadzone przez cesarzową 4.55 gwiazdek na podstawie 20 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 3 Klasa
 3. Historia
 • Oceń reformy przeprowadzone przez cesarzową Marię Teresę i jej syna Józefa II.

Maria Teresa objęła władzę po swoim ojcu na mocy sankcji pragmatycznej (edyktu głoszącego dziedziczenie posiadłości habsburskich także w linii żeńskiej). Jej praw do tronu nie uznały jednak wszystkie kraje, co spowodowało wybuch wojny o sukcesję austriacją.

Rządy Marii Teresy przebiegały w duchu absolutyzmu oświeconego. Władczyni popierała rozwój gospodarki i oświaty, doprowadziła do uporządkowania sądownictwa i administracji, zmodernizowała armię. W stosunkach z Kościołem doszło do wzmożonej ingerencji państwa w sprawy kościelne - zabraniano instytucjom kościelnym wpłacania datków do zagranicznych władz kościelnych, ograniczono zakres działania sądów kościelnych, wprowadzono cenzurę listów biskupów, ograniczono zakres działania sądów kościelnych, kontrolowano opłaty nakładane przez Kościół na wiernych. Maria Teresa otaczała się światłymi doradcami. Aby kształcić pracowników państwowych, odnowiono uniwersytety, założono Akademię Terezjańską, w której młodzież arystokratyczna miała przygotować się do służby wojskowej i dyplomatycznej. W dziedzinie gospodarki władczyni opierała się na zasadach merkantylizmu. W ostatnich latach swojego panowania Maria Teresa oddawała stopniowo swoją władzę synowi, Józefowi II, który został jej następcą.

Józef II kontynuował reformy zapoczątkowane przez swoją matkę. Monarcha dążył do zespolenia prowincji habsburskich w jednolity organizm państwowy i podniesienia poziomu gospodarczego kraju. Podporządkował państwu Kościół katolicki i ogłosił wolność wyznania dla innowierców. Zniósł poddaństwo osobiste chłopów, zreformował prawo karne i zwiększył obciążenia podatkowe stanów uprzywilejowanych.

Dzięki reformom przeprowadzonym w XVIII wieku - Austria stała się europejskim mocarstwem, a jej stolica - Wiedeń - drugim po Paryżu ośrodkiem sztuki, kultury, życia towarzyskiego oraz mody w Europie.

DYSKUSJA
user profile image
Gość

08-10-2017
Dzięki za pomoc :):)
user profile image
Gość

03-10-2017
DZIENKI
user profile image
Gość

30-09-2017
Dzieki za pomoc
Informacje
Śladami przeszłości 3
Autorzy: Stanisław Roszak, Anna Łaszkiewicz
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Paulina

10448

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Zamiana ułamka dziesiętnego na zwykły

Licznikiem ułamka zwykłego jest liczba naturalna jaką utworzyłyby cyfry ułamka dziesiętnego, gdyby nie było przecinka, mianownikiem jest liczba zbudowana z cyfry 1 i tylu zer, ile cyfr po przecinku zawiera ułamek dziesiętny.

Przykłady:

 • $$0,25 = {25}/{100}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 25 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z dwóch zer, czyli liczba 100, ponieważ dwie cyfry stoją po przecinku,

 • $$4,305={4305}/{1000}$$ ← licznikiem ułamka zwykłego jest liczba 4305 (ponieważ taką liczbę tworzą cyfry ułamka dziesiętnego bez przecinka), mianownikiem ułamka zwykłego jest liczba zbudowana z 1 oraz z trzech zer, czyli liczba 1000, ponieważ trzy cyfry stoją po przecinku.

Kolejność wykonywania działań

Przy rozwiązywaniu bardziej skomplikowanego działania, najważniejsze jest zachowanie kolejności wykonywania działań.

Kolejność wykonywania działań:

 1. Wykonywanie działań w nawiasach;

 2. Potęgowanie i pierwiastkowanie;

 3. Mnożenie i dzielenie (jeżeli w działaniu występuje dzielenie lub zarówno mnożenie, jak i dzielenie, to działania wykonujemy w kolejności w jakiej są zapisane od lewej do prawej strony).
  Przykład: $$16÷2•5=8•5=40$$;

 4. Dodawanie i odejmowanie (jeżeli w działaniu występuje odejmowanie lub zarówno dodawanie, jak i odejmowanie, to działania wykonujemy w kolejności w jakiej są zapisane od lewej strony do prawej).
  Przykład: $$24 - 6 +2 = 18 + 2 = 20$$.

Przykład:

$$(45-9•3)-4=(45-27)-4=18-4=14 $$
 
Zobacz także
Udostępnij zadanie