Historia

Autorzy:Stanisław Roszak, Anna Łaszkiewicz

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2012

Wyjaśnij, w jakich okolicznościach doszło do zawiązania 4.75 gwiazdek na podstawie 8 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 3 Klasa
  3. Historia

Wyjaśnij, w jakich okolicznościach doszło do zawiązania

1
 Zadanie

2
 Zadanie

3
 Zadanie
Praca z mapą.
 Zadanie

Konfederacja barska została zawiązana 29 lutego 1768 roku w Barze na Podolu, był to związek katolickiej szlachty polskiej dążącej do uwolnienia Rzeczpospolitej od wpływów carycy Katarzyny II. Konfederaci wystąpili przeciw prawom dla dysydentów uchwalonym na sejmie 1767-1768 oraz represjom stosowanym w stosunku do przedstawicieli opozycji.

Na czele konfederacji stali podkomorzy różański Michał Krasiński oraz starosta warecki Józef Pułaski. Powstańcy uzyskali wsparcie w Krakowie, w Wielkopolsce oraz na Litwie. Przeciwko konfederacji zwrócili się Stanisław August Poniatowski oraz Katarzyna II. Powstańcy próbowali nawet porwać polskiego króla, ale przerażeni swym świętokradztwem odesłali go do Warszawy. Oddziały konfederackie były słabo uzbrojone i ponosiły porażki w starciach z wojskami rosyjskimi i polskimi, choć sławę zdobyły np. obroną Częstochowy i Lanckorony. 

Ostatnim punktem oporu konfederatów była Częstochowa - klasztor na Jasnej Górze poddał się 18 sierpnia 1772 roku. Konfederacja barska stała się symbolem szlacheckiego tradycjonalizmu i źródłem wielu wzorów patriotycznej postawy wobec zaborów.