🎓 Wyjaśnij, czym charakteryzowało się malarstwo - Zadanie 2: Śladami przeszłości 3 - strona 207
Przedmiot:
Historia
Wybrana książka:
Wybierz książkę
Klasa:
Klasa...
Strona 207

Wyjaśnij, czym charakteryzowało się malarstwo

1
 Zadanie

2
 Zadanie

Praca z tekstem źródłowym
 Zadanie
UWAGA! Oglądasz stare wydanie książki. Kliknij tutaj, aby przejść do strony głównej.

Cechy malarstwa impresjonistycznego:

Impresjonizm to kierunek w malarstwie zapoczątkowany przez grupę francuskich twórców. Obecny głównie w sztuce europejskiej, później widoczny także w malarstwie amerykańskim. Za datę początkową impresjonizmu przyjęło się uważać rok 1874, w którym odbyła się I wystawa nowatorskich prac.

Nazwa kierunku pochodzi od obrazu jednego z prekursorów kierunku – Claude’a Moneta pt. "Impresja. Wschód słońca". Obraz skupia w sobie całą ideę impresjonizmu, czyli dążenie do utrwalenia ulotnej, przemijającej chwili. Do grona najwybitniejszych twórców tego nurtu, oprócz Claude'a Moneta, należeli: Auguste Renoir i Edgar Degas.

  • Malarze impresjonizmu nie poruszali w swych dziełach motywów historycznych, biblijnych oraz mitologicznych.
  • Jako jedni z pierwszych malowali w plenerze, to co przyniosła dana chwila . Utrwalali subiektywne wrażenia wzrokowe.
  • Ulotne odczucia próbowali uwiecznić m.in. na malowniczych pejzażach za pomocą czystych barw, zbliżeń i nieostrych konturów.
  • Impresjoniści dużą wagę przykładali do roli światła, kąta widzenia oraz nastroju który chcieli uwiecznić. Duże znaczenie miała również specyficzna dla kierunku kolorystyka. Malarze korzystali zaledwie z siedmiu barw tęczy – czerwonej, pomarańczowej, żółtej, zielonej, niebieskiej, indygo i fioletowej – które mieszali dopiero na płótnie.
  • Impresjonistów inspirował rozwój techniki. Na kompozycję dzieł duży wpływ miała popularna w tamtym czasie fotografia. Obrazy w nowym stylu sprawiały wrażenie migawek. Układ postaci wydawał się przypadkowy - zaczęto przedstawiać fragmenty sylwetek, tak jakby pojawiły się one nieoczekiwanie w zasięgu wzroku malarza.
  • Wrażenie wizualne było ważniejsze od tematu pracy. Impresjoniści byli zafascynowani przyrodą, ale zachwycali się też życiem wielkiego miasta. Malowali widoki gwarnych ulic, dworców kolejowych, teatrów, parków a także liczne portrety. 
  • Do najsłynniejszych polskich impesjonistów należą: Leon Wyczółkowski, Olga Boznańska, Józef Pankiewicz, Władysław Podkowiński.
Komentarze
komentarz do odpowiedzi undefined
Piotr
16 grudnia 2018
Dziękuję :)
komentarz do zadania undefined
Lucjan
18 lutego 2018
Dziękuję!
opinia do rozwiązania undefined
Daria
4 października 2017
Dzięki za pomoc :):)
Informacje o książce
Wydawnictwo:
Nowa Era
Rok wydania:
2017
Autorzy:
Stanisław Roszak, Anna Łaszkiewicz
ISBN:
9788326729232
Inne książki z tej serii:
Autor rozwiązania
Paulina
127246

Nauczyciel

Od kilku lat wiążę swoje życie zawodowe z historią. Z entuzjazmem czytam publikacje poświęcone starożytności oraz średniowieczu. Pasjonuje mnie także sztuka oraz narciarstwo. W wolnym czasie planuję wycieczki.