Historia

Oceń panowanie Ludwika XIV 4.57 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Historia

Oceń panowanie Ludwika XIV

1
 Zadanie

2
 Zadanie

3
 Zadanie

Panowanie Ludwika XIV:

Ludwik XIV doprowadził do ostatecznego ugruntowania rządów absolutnych we Francji. Nie liczył się z prawami stanów, swoją wolę uważał za jedyne źródło prawa. Wstępując na tron objął pełnię władzy likwidując urząd pierwszego ministra. W czasie panowania Ludwika XIV rozbudowano system policyjny, poddanych zamykano nawet za najmniejsze przewinienia - więzienia były przepełnione, to wówczas Bastylia stała się symbolem absolutyzmu. Do więzienia trafiano bez wyroku sądu, wystarczyła jedynie decyzja władcy. W tak zarzadzanym państwie nie było miejsca na swobody religijne innowierców. W 1685 roku Ludwik XIV odwołał edykt nantejski, który gwarantował wolność wyznania hugenotom. W efekcie, w ciągu następnych kkilkudziesięciu lat kraj opuściło kilka tysięcy hugenotów.

"Król Słońce" ogromną władzę przykładał do rozwoju gospodarczego Francji. Wspierał nowe gałęzie produkcji starając się chronić krajową gospodarkę przed konkurencją z zagranicy. Silne państwo, zarządzane przez sprawną biurokrację, zdolne było nie tylko do prowadzenia ekspansji zewnętrznej, ale także realizacji własnej polityki gospodarczej. Jednocześnie, utrzymanie administracji, dworu i armii pochłaniało ogromne sumy pieniędzy, które uzyskiwano, nakładając na poddanych wysokie podatki. Ogromny zakres osobistej władzy Ludwika XIV, przepych jaki otaczał jego dwór i potęga Francji pod jego rządami sprawiły, że Król Słońce stał się wzorem dla wielu innych władców europejskich. Ludwik XIV zmarł w 1715 roku. Pozostawił po sobie zamożne i dobrze zorganizowane państwo, jednak przepych i wystawność wersalskiego dworu stopniowo rujnowały Francję. O skutkach prowadzonej przez króla polityki przekonali się dopiero jego następcy.

DYSKUSJA
user avatar
Natalia

1 października 2017
Dzięki!!!!
user avatar
Dorota

28 września 2017
dzieki :)
klasa:
Informacje
Autorzy: Stanisław Roszak
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

60579

Nauczyciel

Wiedza
Siatka prostopadłościanu

Po rozcięciu powierzchni prostopadłościanu wzdłuż kilku krawędzi i rozłożeniu go na powierzchnię płaską powstanie jego siatka. Jest to wielokąt złożony z prostokątów, czyli ścian graniastosłupa. Ten sam prostopadłościan może mieć kilka siatek.

Siatka prosopadłościanu
Pozycyjny system dziesiątkowy

System liczenia, którego używamy jest pozycyjny i dziesiątkowy. Wyjaśnijmy co to oznacza:

  • pozycyjny, ponieważ liczbę przedstawia się jako ciąg cyfr, a wartość poszczególnych cyfr zależy od miejsca (pozycji), jakie zajmuje ta cyfra,
  • dziesiątkowy, ponieważ liczby zapisujemy za pomocą dziesięciu znaków, zwanych cyframi: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.

Przykład (wyjaśniający pojęcie pozycyjnego systemu dziesiątkowego):

img01
 

Każda z cyfr użyta w powyższej liczbie tworzy określoną wartość, która jest uzależniona od miejsca (pozycji), jaką zajmuje ta cyfra w zapisie utworzonej liczby.

Jeśli użyjemy dokładnie tych samych cyfr, z których zbudowana jest powyższa liczba, ale użyjemy ich w innej kolejności to otrzymamy całkiem inną liczbę (np. 935287, 728395).

Przestawienie kolejności cyfr zmienia wartość liczby, dlatego nasz system liczenia jest pozycyjny (ponieważ miejsce cyfry w zapisie liczby nadaje wartość tej liczbie), natomiast używanie dziesięciu cyfr do zapisu liczby powoduje, że nazywamy go dziesiątkowym systemem.
 

Liczbę z powyższego przykładu możemy zapisać też w następujący sposób:
$$3•1+9•10+5•100+7•1000+8•10000+2•100000= 287 593$$
 

Przykład (czytanie zapisanych liczb w pozycyjnym systemie dziesiątkowym):
  • 22 500 - czytamy: dwadzieścia dwa i pół tysiąca lub dwadzieścia dwa tysiące pięćset,
  • 1 675 241 - czytamy: milion sześćset siedemdziesiąt pięć tysięcy dwieście czterdzieści jeden.

  Ciekawostka

Pozycyjny system dziesiątkowy pochodzi prawdopodobnie z Indii (znany jest napis z 683 roku zawierający zapis liczby w systemie pozycyjnym z użyciem zera). Za pośrednictwem Arabów system ten oraz zero dotarły do Europy (stąd nazwa cyfry arabskie) i obecnie jest powszechnie używanym systemem liczbowym.

Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom