Oceń panowanie Ludwika XIV - Zadanie 2: Śladami przeszłości 2 - strona 224
Historia
Wybierz książkę
Oceń panowanie Ludwika XIV 4.57 gwiazdek na podstawie 7 opinii
 1. Gimnazjum
 2. 2 Klasa
 3. Historia

Oceń panowanie Ludwika XIV

1
 Zadanie

2
 Zadanie

3
 Zadanie

Panowanie Ludwika XIV:

Ludwik XIV doprowadził do ostatecznego ugruntowania rządów absolutnych we Francji. Nie liczył się z prawami stanów, swoją wolę uważał za jedyne źródło prawa. Wstępując na tron objął pełnię władzy likwidując urząd pierwszego ministra. W czasie panowania Ludwika XIV rozbudowano system policyjny, poddanych zamykano nawet za najmniejsze przewinienia - więzienia były przepełnione, to wówczas Bastylia stała się symbolem absolutyzmu. Do więzienia trafiano bez wyroku sądu, wystarczyła jedynie decyzja władcy. W tak zarzadzanym państwie nie było miejsca na swobody religijne innowierców. W 1685 roku Ludwik XIV odwołał edykt nantejski, który gwarantował wolność wyznania hugenotom. W efekcie, w ciągu następnych kkilkudziesięciu lat kraj opuściło kilka tysięcy hugenotów.

"Król Słońce" ogromną władzę przykładał do rozwoju gospodarczego Francji. Wspierał nowe gałęzie produkcji starając się chronić krajową gospodarkę przed konkurencją z zagranicy. Silne państwo, zarządzane przez sprawną biurokrację, zdolne było nie tylko do prowadzenia ekspansji zewnętrznej, ale także realizacji własnej polityki gospodarczej. Jednocześnie, utrzymanie administracji, dworu i armii pochłaniało ogromne sumy pieniędzy, które uzyskiwano, nakładając na poddanych wysokie podatki. Ogromny zakres osobistej władzy Ludwika XIV, przepych jaki otaczał jego dwór i potęga Francji pod jego rządami sprawiły, że Król Słońce stał się wzorem dla wielu innych władców europejskich. Ludwik XIV zmarł w 1715 roku. Pozostawił po sobie zamożne i dobrze zorganizowane państwo, jednak przepych i wystawność wersalskiego dworu stopniowo rujnowały Francję. O skutkach prowadzonej przez króla polityki przekonali się dopiero jego następcy.

DYSKUSJA
opinia do rozwiązania undefined
Natalia

1 października 2017
Dzięki!!!!
komentarz do zadania undefined
Dorota

28 września 2017
dzieki :)
klasa:
4 szkoły podstawowej
Informacje
Autorzy: Stanisław Roszak
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile

Paulina

75268

Nauczyciel

Wiedza
Dzielenie pisemne
 1. Zapisujemy dzielną, nad nią kreskę, a obok, po znaku dzielenia, dzielnik. W naszym przykładzie podzielimy liczbę 1834 przez 14, inaczej mówiąc zbadamy ile razy liczba 14 „mieści się” w liczbie 1834.

  dzielenie1
   
 2. Dzielimy pierwszą cyfrę dzielnej przez dzielnik. Jeśli liczba ta jest mniejsza od dzielnika, to bierzemy pierwsze dwie lub więcej cyfr dzielnej i dzielimy przez dzielnik. Inaczej mówiąc, w dzielnej wyznaczamy taką liczbę, którą można podzielić przez dzielnik. Wynik dzielenia zapisujemy nad kreską, a resztę z dzielenia zapisujemy pod spodem (pod dzielną).

  W naszym przykładzie w dzielnej bierzemy liczbę 18 i dzielimy ją przez 14, czyli sprawdzamy ile razy 14 zmieści się w 18. Liczba 14 zmieści się w 18 jeden raz, jedynkę piszemy nad kreską (nad ostatnią cyfrą liczby 18, czyli nad 8). Następnie wykonujemy mnożenie 1•14=14 i wynik 14 wpisujemy pod liczbą 18, oddzielamy kreską i wykonujemy odejmowanie 18-14=4 i wynik 4 zapisujemy pod kreską.
  Opisane postępowanie możemy zapisać następująco: 18÷14=1 reszty 4.

  dzielenie2
   
 3. Do wyniku odejmowania opisanego w punkcie 2, czyli do otrzymanej reszty z dzielenia dopisujemy kolejną cyfrę dzielnej i wykonujemy dzielenie przez dzielnik. Tak jak poprzednio wynik zapisujemy nad kreską, a pod spodem resztę z tego dzielenia.
  W naszym przykładzie wygląda to następująco: do 4 dopisujemy cyfrę 3 (czyli kolejną cyfrę, która znajduje się za liczbą 18) i otrzymujemy liczbę 43, którą dzielimy przez dzielnik 14. Inaczej mówiąc sprawdzamy ile razy 14 zmieści się w 43. Liczba 14 zmieści się w 43 trzy razy, czyli 3 piszemy nad kreską (za 1), a następnie wykonujemy mnożenie 3•14=42i wynik 42 zapisujemy pod liczbą 43, oddzielamy kreską i wykonujemy odejmowanie 43-42=1 i wynik 1 zapisujemy pod kreską.
  Opisane postępowanie możemy zapisać: 43÷14=3 reszty 1.

  dzielenie2
   
 4. Analogicznie jak poprzednio do otrzymanej reszty dopisujemy kolejną cyfrę dzielnej i wykonujemy dzielenie przez dzielnik.
  W naszym przykładzie:
  do 1 dopisujemy ostatnią cyfrę dzielnej, czyli 4. Otrzymujemy liczbę 14, którą dzielimy przez dzielnik 14, w wyniku otrzymujemy 1 i wpisujemy ją nad kreską (po3). Następnie wykonujemy mnożenie 1•14=14 w wynik 14 zapisujemy pod 14, oddzielamy kreską i wykonujemy odejmowanie 14-14=0.
  Opisane postępowanie możemy zapisać 14÷14=1, czyli otrzymaliśmy dzielenie bez reszty, co kończy nasze dzielenie.

  dzielenie3
   
 5. Wynik dzielenia liczby 1834 przez 14 znajduje się nad kreską, czyli otrzymujemy ostatecznie iloraz 1834÷14=131.

Liczby mieszane i ich zamiana na ułamek niewłaściwy

ulamek

Liczba mieszana składa się z części całkowitej (jest nią liczba naturalna) oraz części ułamkowej (jest nią ułamek zwykły właściwy).


Zamiana liczby mieszanej na ułamek niewłaściwy

Licznik tego ułamka otrzymujemy w następujący sposób: 

 1. Mianownik części ułamkowej mnożymy razy część całkowitą liczby mieszanej.

 2. Do otrzymanego iloczynu dodajemy licznik części ułamkowej.

Mianownik szukanego ułamka niewłaściwego jest równy mianownikowi części ułamkowej liczby mieszanej.

Przykłady: 

`3 1/4=(3*4+1)/4=13/4` 

Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY3718ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA5710WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE835KOMENTARZY
komentarze
... i8916razy podziękowaliście
Autorom