Historia

Autorzy:Stanisław Roszak

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2016

Odpowiedz, jakie były pozytywne i negatywn 4.63 gwiazdek na podstawie 8 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Historia

Odpowiedz, jakie były pozytywne i negatywn

Praca z mapą
 Zadanie
1
 Zadanie
2
 Zadanie

3
 Zadanie

Pozytywne skutki wyboru Stefana Batorego:

  • Batory był wspaniałym wodzem i organizatorem, w czasie jego panowania przeprowadzono reformę wojskową. W 1578 roku utworzono piechotę wybraniecką - która świetnie nadawała się do zdobywania oraz obrony twierdz. 
  • Dbał o rozwój szkolnictwa, utworzył Akademię w Wilnie, jej pierwszym rektorem został Piotr Skarga. Był zwolennikiem tolerancji religijnej, za jego panowania zaczął w Rzeczypospolitej obowiązywać kalendarz gregoriański.
  • Odparł najazd moskiewski. Przy Rzeczypospolitej pozostały Inflanty, Wieliż oraz ziemia połocka.
  • Dbał o politykę wewnętrzną Rzeczypospolitej, był władcą zdycyplinowanym, wykształconym, cechował go umiar oraz wielka skromność.
  • Pod koniec swojego życia Stefan Batory snuł plany wyprawy na Turcję, przygotowania przerwała jednak jego śmierć. Stefan Batory jest uznawany za jednego z najwybitniejszych władców Polski. 

Negatywne skutki wyboru Stefana Batorego:

  • Po objęciu władzy toczył spór ze zbuntowanym Gdańskiem, gdyż miasto poparło kandydaturę Maksymiliana II Habsburga jako pretendenta do polskiego tronu. Konflikt zakończył się kompromisem. Gdańsk zapłacił Batoremu odszkodowanie, które pozwoliło nowemu władcy na rozpoczęcie wojny z Rosją o Inflanty.  
  • Niekorzystne okazało się dla Polski przekazanie w 1577 roku Hohenzollernom brandenburskim opieki nad chorym umysłowo ostatnim księciem linii Hohenzollernów panującym w Prusach Książęcych. Był to pierwszy krok do uniezależnienia się ich od Korony.