1
Rozwiązanie
Działania prowadzone przez zaborców: germanizacja (w zaborze pruskim) oraz rusyfikacja (w zaborze rosyjskim) miały na celu całkowite zniszczenie poczucia przynależności narodowej Polaków. Zaborcy dążyli do wynarodowienia Polaków wprowadzając antypolską politykę oświatową. W urzędach, sądach oraz szkołach zakazywano używania języka polskiego. Zaborcy utrudniali Polakom tworzenie organizacji społecznych. Wprowadzono cenzurę. Wszystkie represje wymierzane przez zaborców miały na celu zniechęcenie naszych rodaków do podejmowania w przyszłości jakichkolwiek prób powstańczych.
- W zaborze pruskim polskie nazwy miejscowości oraz niektóre polskie imiona i nazwiska zmieniano na ich niemieckie odpowiedniki.
- Szczególnie brutalnie zwalczano Kościół katolicki, który uważano za ostoję polskości. Polskich księży usuwano z parafii i konfiskowano dobra kościelne.
- Na początku XX wieku Niemcy ogłosili zakaz wznoszenia domów i budynków gospodarczych bez zezwolenia władz. Nowe prawo w szczególności uderzyło polską ludność.
- Władze zaborcze wszelkimi możliwymi sposobami próbowały przejąć ziemię, która pozostawała do tej pory w rękach Polaków.
- Niemcy wprowadzili tzw. "rugi pruskie" - czyli usuwanie z Prus Polaków pochodzących z innych zaborów.
- Radykalną postawę przezentował premier Prus, Otto von Bismarck, który mówił: "Bijcie Polaków, ażaby aż o życiu zwątpili. Mam wielką litość dla ich położenia, ale jeżeli chcemy istnieć, to nie pozostaje nam nic innego, jak ich wytępić".
Czy ta odpowiedź Ci pomogła?
3
148 230