🎓 Opisz poszczególne etapy rozwoju Wszechświata... - Zadanie 4: Fizyka 1. Zakres podstawowy. Reforma 2019 - strona 146
Fizyka
Fizyka 1. Zakres podstawowy. Reforma 2019 (Podręcznik, Operon)

Opisz poszczególne etapy rozwoju Wszechświata...

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie

4
 Zadanie

5
 Zadanie

1. Era Plancka - pierwszy etap rozwoju Wszechświata, który trwał bardzo krotko, bo tylko 10-43 sekundy.

2. Po zakończeniu ery Plancka możemy już stosować zwykłe prawa fizyki. Temperatura Wszechświata i jego gęstość szybko malały, a objętość rosła. Wyodrębniały się poszczególne rodzaje oddziaływań oraz cząstki elementarne. Początkowo poruszały się one z prędkościami bliskimi prędkości światłą i nie tworzyły współczesnych form materii. W miarę spadku temperatury powstały protony, neutrony i inne ciężkie cząstki. Nastąpiło to mniej więcej 10-5 sekund po Wielkim Wybuchu.

3. Era nukleosyntezy - trwała około 3 minuty. W całym Wszechświecie panowały wtedy warunki mniej więcej takie, jak obecnie we wnętrzu Słońca. W tych warunkach powstały jądra lekkich pierwiastków, w proporcjach podobnych do obserwowanych obecnie. 

4. Era promieniowania - trwała około 300 000 lat. W tym czasie istniały już wszystkie znane współcześnie cząstki elementarne oraz jądra lekkich pierwiastków. Elektrony nie mogły się połączyć z jądrami z powodu zbyt wysokiej temperatury - materia występowała w stanie plazmy, tak jak to jest obecnie w gwiazdach. We wszechświecie było za ciasno i za gorąco, by światło mogło się swobodnie rozchodzić, nie oddziałując natychmiast z gęstą materią.

5. Era rekombinacji - temperatura Wszechświata spadła do 3000 K. Elektrony coraz bardziej masowo zaczęły trwale łączyć z jądrami, tworząc obojętne elektrycznie atomy. Świat stał się przeźroczysty dla światła i zapadła w nim jasność. Wyzwolone światło przestało masowo oddziaływać z materią i w miarę rozszerzania się Wszechświata "stygło" zgodnie z prawami termodynamiki. Pamiątką z tamtych czasów jest promieniowanie reliktowe tła, którego aktualne parametry doskonale zgadzają się z teoretycznym modelem ewolucji Wszechświata.

6. W ciągu kolejnego miliarda lat z zagęszczeń materii ukształtowały się gromady galaktyk i same galaktyki, a w ich obrębie pierwsze gwiazdy. Z wirujących dysków materii, które pozostawały po zapadnięciu się obłoków gazowych do postaci gwiazdy, powstawały układy planetarne i Wszechświat coraz bardziej przypominał swym wyglądem to, co obserwujemy obecnie.

DYSKUSJA
klasa:
I liceum
Informacje
Autorzy: Adam Ogaza
Wydawnictwo: Operon
Rok wydania:
ISBN: 9788378799429
Autor rozwiązania
user profile

Nauczyciel

Nauczycielka fizyki w liceum z 2-letnim doświadczeniem oraz matematyki w szkole podstawowej z 4-letnim doświadczeniem. Uwielbiam podróże oraz gry planszowe.

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY4165ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA6012WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE398KOMENTARZY
komentarze
... i4996razy podziękowaliście
Autorom