Klasa
I liceum
Przedmiot
Fizyka
Wybierz książkę
Fizyka 1. Zakres rozszerzony. Reforma 2019, Podręcznik

Dane:

 

 

 

 

Przyjmujemy, że przyspieszenie ziemskie oraz gęstość wody wynoszą:

 

 

 

 

Na każdą z kulek będzie zanurzonych w wodzie będzie działa siła ciężkości , siła wyporu  oraz siła naciągu nitki . Ponieważ obie kulki mają taką samą masę to wartość siły ciężkości dla obu kulek będzie taka sama:

 

Siła wyporu działa na ciało zanurzone w płynie. Jest skierowana pionowo do góry – przeciwnie do ciężaru. Wartość siły wyporu jest równa ciężarowi płynu wypartego przez to ciało:

Komentarze

Avatar komentatora
e.olczak121 marca 2021
Dzień dobry, w punkcie B rozwiązania wyliczaliśmy wartości dla Fnsz. oraz Fnst. . Kolejno wynosiły one Fnsz=0,04N, natomiast Fnst=0,06N. Po wyliczeniu ze wzoru na Deltą FN otrzymujemy wartość różną niż różnica Fnst- FnSz = 0,06N - 0,04N = 0,02N . Jak zatem ma sie to do wartości wyliczonej ze wzoru na deltę ?
0
Avatar komentatora
Ewelina22 marca 2021

@e.olczak1

Dzień dobry, 

zauważ, że w punkcie b) kulki nie są już zanurzone w wodzie, a w oliwie. Oznacza to, że wartości sił naciągu będą inne niż te, które otrzymaliśmy w podpunkcie a) dla wody. Można je obliczyć, jak w podpunkcie a) i wtedy podzielić. Drugim sposobem, jak w rozwiązaniu, zapisać wzory, zauważyć, że znaczna część wielkości fizycznych skróci się, jeżeli wyznaczamy ich stosunek.

Pozdrawiam! 

 

 

0