Elektron wpada w obszar jednorodnego... - Zadanie Zadanie 11.9: Z fizyką w przyszłość. Zbiór zadań. Zakres rozszerzony. Część 2 - strona 77
Wybierz przedmiot
Brak innych książek z tego przedmiotu
Elektron wpada w obszar jednorodnego... 4.83 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Liceum
  2. 2 Klasa
  3. Fizyka
Zadanie premium

Rozwiązanie tego zadania jest widoczne tylko dla użytkowników Premium dla klasy II liceum

Jedynie niewielka część zadań rozwiązanych przez naszych nauczycieli jest dostępna za darmo. Wykup konto Premium, aby uzyskać dostęp do całej zawartości serwisu 🙂
DYSKUSJA
komentarz do zadania undefined
dominoo868

25 marca 2019
Wdł. zasady lewej ręki gdzie linie pola magnetycznego mają wchodzić w dłoń, cztery palce (prócz kciuka) pokazują kierunek prądu, a kciuk ma pokazywać kierunek siły Lorenza łuk zakreślony przez elektron jest drugą stronę ('w górę' na płaszczyźnie ekranu komputera). Zatem czy w zadaniu jest pomyłka czy moje rozumowanie jest błędne?
komentarz do zadania undefined
Ewelina

6979

26 marca 2019

Dzień dobry,

Twoje rozumowanie jest poprawne, zauważ jednak że zgodnie z tym co napisałeś linie pola mają wchodzić w wewnętrzną stronę wyciągniętej dłoni. Ponieważ na rysunku mamy kółeczka z krzyżykami to oznacza, że linie pola magnetycznego wchodzą do kartki prostopadle do jej powierzchni (widzimy oddalający się tył strzałki). Zatem lewą dłoń ustawiamy równolegle do powierzchni kartki wewnętrzną stroną do góry.

Tak, jak napisałeś cztery palce pokazują kierunek przepływu prądy, czyli w naszym przypadku kierunek ruchu elektronu. Wyprostowane palce mają być równoległe do wektora prędkości na rysunku, a koniuszki palców mają pokazywać zwrot tego wektora. Zatem palce zwrócone są w prawą stronę.

Wówczas odchylony kciuk pokazuje kierunek działania siły, który jest w górę kartki. Ponieważ jednak mamy do czynienia z elektronem (ładunkiem ujemnym), czyli siła działa w dół.

Pozdrawiam!

komentarz do odpowiedzi undefined
gosia

27 listopada 2018
Dzięki :):)
komentarz do rozwiązania undefined
Klaudia

31 października 2018
Dzięki za pomoc :)
klasa:
II liceum
Informacje
Autorzy: Agnieszka Bożek, Katarzyna Nessing, Jadwiga Salach
Wydawnictwo: WSiP
Rok wydania:
ISBN: 9788302148033
Autor rozwiązania
user profile

Nauczyciel

Wiedza
Zobacz także
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY1639ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA5466WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE473KOMENTARZY
komentarze
... i6941razy podziękowaliście
Autorom