Klasa
1 szkoły ponadpodstawowej
Przedmiot
Fizyka
Wybierz książkę
Z fizyką w przyszłość. Zbiór zadań. Zakres rozszerzony. Część 1. Po gimnazjum, Zbiór zadań

Wypiszmy dane podane w zadaniu:

 

Korzystamy z wzoru na położenie w ruchu jednostajnie przyspieszonym. Jego ogólna postać to:

Wiemy, że zarówno opel, jak i audi wyruszają z tej samej zerowej współrzędnej z zerową prędkością początkową. Oba samochody poruszają się w tę samą stronę. Jedynie czas ich startu różni się o t'. Możemy dlatego zapisać równania dla obu samochodów, które mają postać:

Szukamy, po jakim czasie audi dogoni opla. Oznacza to, że samochody będą miały w tym czasie tą samą współrzędną położenia. Dlatego możemy zapisać, że:

Porównujemy równania:

Komentarze

Avatar komentatora
Pytanie do Autora12 lutego 2018

Dzień dobry. Po 45 sekundach(w przybliżeniu) spotkają się samochody od wyjazdu audi. Natomiast w tym czasie opel jechał już 10 sekund. Czyli w około 55 sekundzie się spotkają, nie w 45.  :)

1
Avatar komentatora
1310izabela19 marca 2021
Nie rozumiem dlaczego t' jest dodawane. Powoduje to zwiększenie się x dla danego t a to jest przecież niemożliwe by auto nie czekając 10s miało mniejszy x (dla tego samego t) niż gdyby czekało.
0
Avatar komentatora
Dominik22 marca 2021

@1310izabela

Dzień dobry, 

w podpunkcie a) pytamy o czas po jakim audi od początku swojego ruchu dogoni opla, czyli dla audi mamy czas . Ponieważ opel wyjechał wcześniej to czas jego ruchu będzie o to 10 sekund większy niż audi, dlatego dodajemy w tym przypadku .

Natomiast w podpunkcie b) pytamy po jakim czasie od chwili wyjazdu opla szybkości samochodów zrównają się, czyli wówczas dla opla mamy czas , a ponieważ audi wyjechało później to czas audi jego ruchu będzie o 10 sekund mniejszy i odejmujemy .

Pozdrawiam!

0
Avatar komentatora
1310izabela22 marca 2021
@Ewelina
Dziękuję, już rozumiem!
Jak to się często zdarza pomieszałam auta.
0
Avatar komentatora
Maja8 października 2017
Dziękuję :)
1
Avatar komentatora
Ewelina17 października 2018
Dzięki!!!!
2