Chemia 1. Zbiór zadań maturalnych wraz z odpowiedziami 2002-2017 (Zbiór zadań, Oficyna Wydawnicza Nowa Matura)

Janek, student medycyny... 4.4 gwiazdek na podstawie 5 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Chemia

Podczas przemiany α emitowane jest jądro helu 42He. Przy każdej przemianie α liczba masowa maleje więc o 4 a liczba atomowa maleje o 2. Podczas przemiany ß- emitowany jest elektron, czyli każdorazowo podczas takiej przemiany liczba masowa pierwiastka pozostaje bez zmian, natomiast liczba atomowa wzrasta o jeden.

Jądro izotopu radu uległo dwóm przemianom α, więc jego liczba masowa zmalała o 8 (A-8)a liczba atomowa o 4 (Z-4). Następnie uległo także dwóm przemianom ß-, czyli jego liczba atomowa wzrosła o dwa (Z-4+2=Z-2). Sumarycznie więc, liczba masowa zmalała o 8, a liczba atomowa zmalała o 2. 

Odpowiedź:Obliczenia Janka są prawidłowe
DYSKUSJA
user profile image
Gość

30-09-2017
dzieki :)
Informacje
Chemia 1. Zbiór zadań maturalnych wraz z odpowiedziami 2002-2017
Autorzy: Dariusz Witowski, Jan Sylwester Witowski
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Nowa Matura
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Ania

5432

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Siatka prostopadłościanu

Po rozcięciu powierzchni prostopadłościanu wzdłuż kilku krawędzi i rozłożeniu go na powierzchnię płaską powstanie jego siatka. Jest to wielokąt złożony z prostokątów, czyli ścian graniastosłupa. Ten sam prostopadłościan może mieć kilka siatek.

Siatka prosopadłościanu
Wyłączenie całości z ułamka niewłaściwego

Jeśli ułamek jest niewłaściwy (czyli jego mianownik jest równy lub mniejszy od licznika) to możemy wyłączyć z niego całość, tzn. dzielimy (być może zresztą) licznik przez mianownik (tzn. sprawdzamy ile razy mianownik „zmieści się” z liczniku) i otrzymujemy w ten sposób liczbę naturalną, będącą całością (tzw. składnik całkowity) oraz resztę, która jest ułamkiem właściwym (tzw. składnik ułamkowy).

Przykład: $$9/4 = 2 1/4$$

Opis powyższego przykładu: Dzielimy 9 przez 4, czyli sprawdzamy ile razy 4 zmieści się w 9. Liczba 4 zmieści się 2 razy w liczbie 9, czyli otrzymujemy 2 i resztę 1 (bo $$2•4= 8$$, czyli do 9 brakuje 1, i ona jest naszą resztą).

Zobacz także
Udostępnij zadanie