Autorzy:Karolina Archacka, Rafał Archacki, Krzysztof Spalik, Joanna Stocka

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2015

Poszukaj informacji na temat rodzajów badań prenatalnych dostępnych w Polsce. 4.29 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Biologia

Poszukaj informacji na temat rodzajów badań prenatalnych dostępnych w Polsce.

Sprawdź w internecie
 Zadanie

Badania PRENATALNE

 

nieinwazyjne

USG GENETYCZNE - to badanie, które wykonywane jest między 11. a 14. tygodniem ciąży. Badanie wykonuje się za pomocą specjalnego aparatu do USG. W trakcie badania USG na monitorze ukazuje się wyraźny obraz płodu w 3D, na podstawie któeego lekarz ocenia parametry budowy płodu. Badanie umożliwia ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia u dziecka wad rozwojowych, m.in. najpopularniejszych abberacji chromosomowych tj. zespołu Downa, Edwardsa, Patau czy Turnera.

Test PAAP-A - to test, który wykonywany jest między 11. a 13. tygodniem ciąży. Badanie polega na pobraniu krwi matki, a następnie analizie białka ciążowego PAAP-A i beta hCG, czyli wolnej podjednostki gonadotropiny kosmówkowej a także pomiar przezierności karkowej płodu podczas badania USG. Test pozwala ocenić ryzyko wystąpienia zespołu Downa, zespołu Edwardsa i zespołu Patau.

Test potrójny - to test, który wykonywany jest między 15. a 20. tygodniem ciąży. Polega on na pobraniu krwi matki, a następnie sprawdzeniu: AFP, beta hCG i wolnego estriolu. Test potrójny pozwala wykryć zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN) oraz prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka zespołu Downa (trisomii 21) oraz zespołu Edwardsa (trisomii 18).

Test zintegrowany - to test, który łączy w sobie dwa badania: test PAAP-A i test potrójny. 

 

inwazyjne

AMNIOPUNKCJA - to badanie, które wykonywane jest od 13 tygodnia ciąży. Polega na pobraniu próbki płynu owodniowego i umożliwia zdiagnozowanie wad genetycznych płodu.

BIOPSJA KOSMÓWKI - to badanie, które wykonywane jest między 11. a 14. tygodniem ciąży. Polega na pobraniu fragmentu kosmówki pod kontrolą USG. Kosmówka stanowi źródła DNA płodowego, które poddawane jest badaniom molekularnym w celu wczesnego wykrycia wad płodu.  

KORDOCENTEZA - to badanie, które wykonywane jest około 18 tygodnia ciąży. Polega na pobraniu przez lekarza krwi pępowinowej i poddanie jej analizie. Kordocenteza umożliwia ustalenie m.in. kariotypu a także grupy krwi oraz zbadanie morfologii.