Autorzy:Marek Guzik, Ewa Jastrzębska, Ryszard Kozik, Renata Matuszewska, Ewa Pyłka-Gutowska, Władysław Zamachowski

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2015

Omów sposoby rozprzestrzeniania się wirusowych 4.56 gwiazdek na podstawie 9 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Biologia

Wektorami, czyli przenosicielami wrusów roślinnych mogą być organizmy żywe, będące patogenami lub szkodnikami roślin. Wirusy roślinne przenoszone są najczęściej przez owady, m.in. mszyce i chrząszcze. Owady stanowią tutaj środek transportu dla cząstki wirusowej, która jest przenoszona na inną roślinę wraz ze śliną w trakcie wysysania soku roślinnego przez owada. Wektorem mogą być także pierwotniaki, grzyby oraz inne zwierzęta np. nicienie czy roztocze. Wirusy mogą przenosić się także na drodze rozmnażania wegetatywnego za pomocą bulw, kłączy, cebul, rozłogów i innych. Niektóre wirusy mogą rozprzestrzeniać się się wraz z nasionami lub pyłkiem roślin, inne zaś za pośrednictwem wody, a jeszcze inne przez bezpośredni kontakt uszkodzonych tkanek roślinnych. 

 

Wirusy zwierzęce z reguły zostają przenoszone za pośrednictwem pasożytów atakujących zakażone zwierzęta. Inne zwierzęta oraz ludzie mogą zarazić się przez ugryzienie lub zadrapanie, czyli przez uszkodzoną skórę. Niektóre wirusy np. te wywołujące papuzicę mogą być przenoszone przez kał i kurz z papuzich piór. Ludzie mogą zarazić się wirusami zwierzęcymi przez spożycie zakażonych produktów odzwierzęcych oraz przez kontakt z wydalinami, rzadziej wydzielinami zakażonego zwierzęcia.

 

Choroby wirusowe ludzi mogą rozprzestrzeniać się na wiele sposobów. Większość wirusów przenoszonych jest drogą kropelkową czyli w czasie kaszlu, kichania i mówienia. Takim sposobem przenoszone są m.in. wirusy grypy, odry czy różyczki. Inną drogą szerzenia się tych chorób są kontakty seksualne i kontakt z zakażoną krwią, przez które można zarazić się wirusem HIV powodującym AIDS czy wirusem wywołującym WZW typu B, a także typu C. Innymi sposobami zakażenia są droga pokarmowa (WZW typu A), zakażenie dziecka w trakcie ciąży lub porodu (zakażenie HPV), a nawet karmienia piersią (AIDS). Wścieklizna jest jedną z nielicznych chorób wirusowych, którą można zarazić się głównie za pośrednictwem ugryzienia przez zakażone zwierze.