Biologia na czasie 1. Zakres rozszerzony (Podręcznik, Nowa Era)

Omów sposoby rozprzestrzeniania się wirusowych 4.56 gwiazdek na podstawie 9 opinii
 1. Liceum
 2. 1 Klasa
 3. Biologia

Wektorami, czyli przenosicielami wrusów roślinnych mogą być organizmy żywe, będące patogenami lub szkodnikami roślin. Wirusy roślinne przenoszone są najczęściej przez owady, m.in. mszyce i chrząszcze. Owady stanowią tutaj środek transportu dla cząstki wirusowej, która jest przenoszona na inną roślinę wraz ze śliną w trakcie wysysania soku roślinnego przez owada. Wektorem mogą być także pierwotniaki, grzyby oraz inne zwierzęta np. nicienie czy roztocze. Wirusy mogą przenosić się także na drodze rozmnażania wegetatywnego za pomocą bulw, kłączy, cebul, rozłogów i innych. Niektóre wirusy mogą rozprzestrzeniać się się wraz z nasionami lub pyłkiem roślin, inne zaś za pośrednictwem wody, a jeszcze inne przez bezpośredni kontakt uszkodzonych tkanek roślinnych. 

 

Wirusy zwierzęce z reguły zostają przenoszone za pośrednictwem pasożytów atakujących zakażone zwierzęta. Inne zwierzęta oraz ludzie mogą zarazić się przez ugryzienie lub zadrapanie, czyli przez uszkodzoną skórę. Niektóre wirusy np. te wywołujące papuzicę mogą być przenoszone przez kał i kurz z papuzich piór. Ludzie mogą zarazić się wirusami zwierzęcymi przez spożycie zakażonych produktów odzwierzęcych oraz przez kontakt z wydalinami, rzadziej wydzielinami zakażonego zwierzęcia.

 

Choroby wirusowe ludzi mogą rozprzestrzeniać się na wiele sposobów. Większość wirusów przenoszonych jest drogą kropelkową czyli w czasie kaszlu, kichania i mówienia. Takim sposobem przenoszone są m.in. wirusy grypy, odry czy różyczki. Inną drogą szerzenia się tych chorób są kontakty seksualne i kontakt z zakażoną krwią, przez które można zarazić się wirusem HIV powodującym AIDS czy wirusem wywołującym WZW typu B, a także typu C. Innymi sposobami zakażenia są droga pokarmowa (WZW typu A), zakażenie dziecka w trakcie ciąży lub porodu (zakażenie HPV), a nawet karmienia piersią (AIDS). Wścieklizna jest jedną z nielicznych chorób wirusowych, którą można zarazić się głównie za pośrednictwem ugryzienia przez zakażone zwierze.

DYSKUSJA
user profile image
Gość

około 13 godzin temu
Dzięki za pomoc :):)
user profile image
Gość

29-10-2017
dzieki!
user profile image
Gość

23-09-2017
Dzieki za pomoc :)
Informacje
Biologia na czasie 1. Zakres rozszerzony
Autorzy: Marek Guzik, Ewa Jastrzębska, Ryszard Kozik, Renata Matuszewska, Ewa Pyłka-Gutowska, Władysław Zamachowski
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Monika

6934

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Wzajemne położenie odcinków

Dwa odcinki mogą być względem siebie prostopadłe lub równoległe.

 1. Odcinki prostopadłe – odcinki zawarte w prostych prostopadłych – symboliczny zapis $$AB⊥CD$$.

  odcinkiprostopadle
   
 2. Odcinki równoległe – odcinki zawarte w prostych równoległych – symboliczny zapis $$AB∥CD$$.

  odicnkirownolegle
 
Proste, odcinki i kąty

Najprostszymi figurami geometrycznymi są: punkt, prosta, półprosta i odcinek.

 1. Punkt – jest to jedno z pojęć pierwotnych, co oznacza że nie posiada formalnej definicji, jednak możemy wyobrazić go sobie jako nieskończenie małą kropkę lub ślad po wbitej cienkiej szpilce. Punkty oznaczamy wielkimi literami alfabetu.

  punkt
   
 2. Prosta – jest to jedno z pojęć pierwotnych, co oznacza że nie posiada formalnej definicji, jednak możemy wyobrazić ją sobie jako niezwykle długą i cienką, naprężona nić lub ślad zgięcia wielkiej kartki papieru.

  Możemy też powiedzieć, że prosta jest figurą geometryczną złożoną z nieskończenie wielu punktów. Prosta jest nieograniczona, czyli nie ma ani początku ani końca. Proste oznaczamy małymi literami alfabetu.
   

  prosta

  Jeżeli punkt A należy do prostej a, to mówimy, że prosta a przechodzi przez punkt A.

  prosta-punkty

  $$A∈a$$ (czyt.: punkt A należy do prostej a); $$B∈a$$; $$C∉a$$ (czyt.: punkt C nie należy do prostej a); $$D∉a$$

  Przez jeden punkt można poprowadzić nieskończenie wiele prostych.

  prosta-przechodzaca-przez-punkty

  Przez dwa różne punkty A i B można poprowadzić tylko jedną prostą. Prostą przechodzącą przez dwa różne punkty A i B oznaczamy prostą AB.
   
 3. Półprosta – jedna z dwóch części prostej, na które punkt dzieli tę prostą, wraz z tym punktem. Inaczej mówiąc półprosta to część prostej ograniczona z jednej strony punktem, który jest jej początkiem.
   

  polprosta
   
 4. Odcinek – Jeżeli dane są dwa różne punkty A i B należące do prostej, to zbiór złożony z punktów A i B oraz z tych punktów prostej AB, które są zawarte między punktami A i B, nazywamy odcinkiem AB.


  odcinekab

  Punkty A i B nazywamy nazywamy końcami odcinka. Końce odcinków oznaczamy wielkimi literami alfabetu,natomiast odcinek możemy oznaczać małymi literami.
   
 5. Łamana – jest to figura geometryczna, będąca sumą skończonej liczby odcinków. Inaczej mówiąc, łamana to figura zbudowana z odcinków w taki sposób, że koniec jednego odcinka jest początkiem następnego odcinka.


  lamana
   

  Odcinki, z których składa się łamana nazywamy bokami łamanej, a ich końce wierzchołkami łamanej.
   

  • Jeśli pierwszy wierzchołek łamanej pokrywa się z ostatnim, to łamaną nazywamy zamkniętą.

   lamana-zamknieta
    
  • Jeśli pierwszy wierzchołek nie pokrywa się z ostatnim, to łamana nazywamy otwartą.

   lamana-otwarta
 
Zobacz także
Udostępnij zadanie