Autorzy:Emilia Bonar, Weronika Krzeszowiec-Jeleń, Stanisław Czachorowski

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2015

Scharakteryzuj krótko motywy ochrony przyrody. 4.6 gwiazdek na podstawie 10 opinii
  1. Liceum
  2. 1 Klasa
  3. Biologia

Scharakteryzuj krótko motywy ochrony przyrody.

1
 Zadanie

2
 Zadanie

3
 Zadanie
5
 Zadanie
  • motywy egzystencjalne - przyroda jest potrzebna człowiekowi do życia. Organizmy dostarczają człowiekowi substancji odżywczych, tlenu oraz stanowią surowce, z których człowiek może wytwarzać narzędzia, odzież, budować domy itd. Przyroda jest również źródłem wielu substancji leczniczych. Dzięki przyrodzie żyje więc sam człowiek. 
  • motywy ekonomiczne - zasoby przyrodnicze wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu oraz wielu innych dziedzinach, a ich wykorzystanie przynosi korzyści materialne. Przyroda jest zatem źródłem dochodów finansowych
  • motywy etyczne - często odwołują się do motywów religijnych, a także filozoficznych. Motywy religijne mówią o stworzeniu świata i przyrody przez Boga, który nakazał człowiekowi opiekować się całym stworzeniem. Nurty filozoficzne również odnoszą się do tego, że człowiek jest istotą rozumną, która powinna szanować każde, istniejące na Ziemi życie.
  • motywy estetyczne - pewne elementy środowiska chroni się ze względu na ich piękno. Przyroda jest inspiracją dla wielu artystów, swoim pięknem zachwyca jednak każdego człowieka.

 

Według mnie najważniejszym motywem ochrony przyrody jest motyw egzystencjonalny, ponieważ przyroda jest warunkiem istnienia człowieka.