Porównaj zmiany zachodzące u dziewcząt i chłopców 4.29 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Biologia

Porównaj zmiany zachodzące u dziewcząt i chłopców

1
 Zadanie

2
 Zadanie

3
 Zadanie

W okresie dojrzewania, zarówno u dziewcząt, jak i u chłopców obserwuje się wiele zmian zachodzących pod wpływem hormonów płciowych. Dziewczęta zaczynają dojrzewać wcześniej (około 9 roku życia) niż chłopcy (około 11-12 roku życia). U dziewczynek jajniki wydzielają estrogeny, natomiast hormonem wydzielanym przez jądra u chłopców jest testosteron.  W tym okresie dojrzewające organizmy szybko zwiększają swój wzrost i masę ciała. Wygląd zewnętrzny dojrzewających dziewcząt i chłopców bardzo się zmienia. Chłopcy nabierają ostrzejszych rysów twarzy i pojawia się na niej zarost; u dziewcząt poszerzają się i zaokrąglają biodra, a u chłopców rozrastają sie barki. U obu płci pojawia się owłosienie pod pachami i w okolicy łonowej, a u chłopców dodatkowo na klatce piesiowej; Charakterystycznym objawem dojrzewania dla dziewcząt jest rozwój gruczołów sutkowych, który powoduje powiększenie się piersi oraz pojawienie się pierwszej miesiączki. Chłopcy mogą zaobserwować niekontrolowane wytryski nasienia - tzw. polucje, pojawiające się najczęściej w nocy. Bardzo uciężliwym, typowym objawem dojrzewania jest nadmierne wydzielanie łoju, które powoduje przetłuszczanie się włosów i pojawienie się na skórze wyprysków .

DYSKUSJA
Informacje
Świat biologii 2
Autorzy: Małgorzata Kłyś, Joanna Stawarz, Wiesława Gołda, Jadwiga Wardas
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Monika

1140

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Dzielenie ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000...

Aby podzielić ułamek dziesiętny przez 10, 100, 1000 itd. należy przesunąć przecinek w lewo o tyle miejsc ile jest zer w liczbie przez którą dzielimy (czyli w 10, 100, 1000 itd.)

Przykłady:

  • $$0,34÷10= 0,034$$ ← przesuwamy przecinek o jedno miejsce w lewo
  • $$311,25÷100= 3,1125$$ ← przesuwamy przecinek o dwa miejsca w lewo
  • $$53÷1000= 0,053$$ ← przesuwamy przecinek o trzy miejsca w lewo
Siatka prostopadłościanu

Po rozcięciu powierzchni prostopadłościanu wzdłuż kilku krawędzi i rozłożeniu go na powierzchnię płaską powstanie jego siatka. Jest to wielokąt złożony z prostokątów, czyli ścian graniastosłupa. Ten sam prostopadłościan może mieć kilka siatek.

Siatka prosopadłościanu
Zobacz także
Udostępnij zadanie