Świat biologii 1 (Podręcznik, Nowa Era)

Scharakteryzuj różne rodzaje ruchu u 4.57 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Biologia

Scharakteryzuj różne rodzaje ruchu u

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie

4
 Zadanie

5
 Zadanie
  • Ruch pełzakowaty - poruszający sie tym sposobem organizm wytwarza wypustki cytoplazmatyczne - tzw. niby nóżki - następuje kurczenie się i przelewanie cytoplazmy. Charakterystyczny jest dla wielu gatunków protistów np. ameb, otwornic. Ruchem pełzakowatym poruszaja się także leukocyty, komóki odpornościowe będące składnikiem krwi kręgowców.
  • Ruch rzęskowy - za ten ruch odpowiedzialne są krótkie rzęski pokrywające ciało organizmu lub długie pojedyncze wici. Rzęski wykonują skoordynowane ruchy. Charakterystyczne np. dla orzęska. Wić jest strukturą charakterystyczną dla komórki bakterii, która porusza się podczas wyginania się wici. Wici występują także w plemnikach, czyli męskich komókach rozrodczych.
  • Ruch mięśniowy - organizmy wykonują go przy pomocy mięśni: gładkich np. u dżdżownicy lub poprzecznie prążkowanych szkieletowych
  • Ruchy roślin - zalicza się tu m.in. tropizmy i nastie. Tropizmy są ruchami roślin w odpowiedzi na ukierunkowany bodziec np. zwracanie się kwiatów  w stronę światła lub korzeni w stronę wody. Natomiast nastie to ruchy spowodowane nieukierunkowanym bodźcem np. otwieranie lub zamykanie się kwiatów tulipana w zależności od temperatury
DYSKUSJA
user profile image
Wiktoria

27-11-2017
Dzieki za pomoc
Informacje
Świat biologii 1
Autorzy: Małgorzata Kłyś,Joanna Stawarz
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Monika

12042

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom
Wiedza
Koło i okrąg

Okrąg o środku S i promieniu długości r (r – to długość, więc jest liczbą dodatnią, co zapisujemy r>0) jest to krzywa, której wszystkie punkty leżą w tej samej odległości od danego punktu S zwanego środkiem okręgu.

Inaczej mówiąc: okręgiem o środku S i promieniu r nazywamy zbiór wszystkich punków płaszczyzny, których odległość od środka S jest równa długości promienia r.

okreg1
 

Koło o środku S i promieniu długości r to część płaszczyzny ograniczona okręgiem wraz z tym okręgiem.

Innymi słowy koło o środku S i promieniu długości r to figura złożona z tych punktów płaszczyzny, których odległość od środka S jest mniejsza lub równa od długości promienia r.

okreg2
 

Różnica między okręgiem a kołem – przykład praktyczny

Gdy obrysujemy np. monetę powstanie nam okrąg. Po zakolorowaniu tego okręgu powstanie nam koło, czyli zbiór punktów leżących zarówno na okręgu, jak i w środku.

okrag_kolo

Środek okręgu (lub koła) to punkt znajdujący się w takiej samej odległości od każdego punktu okręgu.
Promień okręgu (lub koła) to każdy odcinek, który łączy środek okręgu z punktem należącym do okręgu.

Cięciwa okręgu (lub koła) - odcinek łączący dwa punkty okręgu
Średnica okręgu (lub koła) - cięciwa przechodząca przez środek okręgu. Jest ona najdłuższą cięciwą okręgu (lub koła).

Cięciwa dzieli okrąg na dwa łuki.
Średnica dzieli okrąg na dwa półokręgi, a koło na dwa półkola.

kolo_opis
Prostokąt

Prostokąt to czworokąt, którego wszystkie kąty wewnętrzne są kątami prostymi.

Sąsiednimi bokami nazywamy te boki, które mają wspólny wierzchołek. W prostokącie każde dwa sąsiednie boki są prostopadłe.

Przeciwległymi bokami nazywamy te boki, które nie mają punktów wspólnych. W prostokącie przeciwległe boki są równoległe oraz mają równą długość.

Odcinki, które łączą dwa przeciwległe wierzchołki (czyli wierzchołki nie należące do jednego boku) nazywamy przekątnymi. Przekątne prostokąta mają równe długości oraz przecinają się w punkcie, który jest środkiem każdej przekątnej, to znaczy punkt ten dzieli przekątne na połowy.

Wymiarami prostokąta nazywamy długości dwóch sąsiednich boków. Jeden bok nazywamy długością, a drugi szerokością prostokąta.
 

prostokat
Zobacz także
Udostępnij zadanie