Znajdź rozwiązania dodatkowych zadań domowych
Wysłuchaj dwukrotnie wywiadu z Johannem Laferem na temat jego problemów zdrowotnych. Uzupełnij zdania 3.1-3.4 zgodnie z treścią wysłuchanego tekstu.
3.1 Wegen seines Berufs musste Johann Lafer __________________________________
_____________________________________________________________________,
was einen direkten Einfluss auf seine gesundheitlichen Probleme hatte.3.2 Johann Lafer merkte, dass er sich unbedingt um seine Gesundheit kümmern sollte, als
er eines Tages _________________________________________________________
_____________________________________________________________________.3.3 Für die Gäste von Johann Lafer bedeutete seine Knie-OP, dass __________________
_____________________________________________________________________.3.4 Johann Lafers Beitrag zur Entstehung des Buches „Essen gegen Arthrose“ bestand
darin, dass Petra Bracht und Roland Liebscher-Bracht _________________________
___________________________________________________________. (2 Angaben)15.2. Rozstrzygnij, który z budynków przedstawionych poniżej – A czy B – został zaprojektowany według zasad przytoczonych we wstępie do zadania 15. Odpowiedź uzasadnij.
Hasłem epoki jest: żadnych dzieł sztuki dla jednostek, żadnych willi z pięknym rzemiosłem i luksusową dekoracją, ale budownictwo masowe i normalizacja z zadaniem, że dobre mieszkanie dla każdego.
Jacobus Johannes Peter Oud
Nowa architektura jest ekonomiczna i funkcjonalna, tzn. że najmniejszymi nakładami materialnymi uzyskujemy największy pożytek konstrukcyjny i użytkowy.
Walter Gropius15. Podaj termin, jakim określany jest styl tej architektury.
14. Oceń prawdziwość poniższych stwierdzeń. Zaznacz P, jeśli stwierdzenie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.
1. Ekspresjonizm to kierunek w sztuce, którego jedną z głównych cech jest inspiracja marzeniami sennymi. P F 2. Fowizm to kierunek artystyczny, którego istotną cechą jest stosowanie sugestywnego, rzeczywistego koloru jako głównego środka artystycznego. P F 3. Kubizm to kierunek w sztuce, w którym artyści badali konstrukcję przedmiotu i eksperymentowali z ukazywaniem go jednocześnie z różnych ujęć perspektywicznych. P F 13. Działalność w sztuce współczesnej, która jest związana z opakowaniem, z zasłanianiem lub okrywaniem przedmiotu, to
A. asamblaż.
B. ambalaż.
C. kolaż.
D. frotaż.12.2. Na podstawie zamieszczonych fotografii wymień trzy cechy charakterystyczne dla stylu zakopiańskiego.
12.1. Podaj imię i nazwisko artysty, którego uważa się za pomysłodawcę i popularyzatora tego stylu.
11. Przyjrzyj się lampie stołowej widocznej na ilustracji. Określ styl w sztuce, który ta lampa reprezentuje, oraz podaj dwie cechy dzieła, które są charakterystyczne dla tego stylu.
Tekst A.
Tworzył głównie w Paryżu. W młodym wieku był dekoratorem w fabryce porcelany, gdzie ozdabiał wyroby scenami zaczerpniętymi z repertuaru malarzy rokokowych.
To zadecydowało o częstym podejmowaniu przez niego tematyki, która była przeniesieniem rokokowych scen do czasów mu współczesnych, czego przykładem jest obraz Bal w Moulin de la Galette.
Tekst B.Miał zostać prawnikiem, ale zaczął uczęszczać do Académie Suisse i to zadecydowało o wyborze drogi życiowej. Przeżył fascynację impresjonizmem, ale chciał – jak sam twierdził – stworzyć „coś tak trwałego jak sztuka muzeów”. W dążeniu do dyscypliny kompozycyjnej obrazu i powrotu do konstrukcji przedmiotów zaczął upraszczać formy, przy czym starał się ich kształt sprowadzić do brył geometrycznych: kuli, walca czy stożka. Namalował cykl obrazów przedstawiających Górę św. Wiktorii.
10. Na podstawie źródeł i własnej wiedzy zidentyfikuj artystę, o którym mowa w tekście A. oraz w tekście B. Wpisz jego nazwisko w miejscu na to przeznaczonym pod każdym tekstem.
9. Uzupełnij tekst odpowiednimi informacjami tak, aby powstały zdania prawdziwe. Wpisz: nazwę stylu architektonicznego (1.) oraz nazwę terminu (2.).
Forma tego zamku nawiązuje do architektury (1.) ………………………….………. . Świadczą o tym między innymi otwory okienne, dzielone kolumienkami i nazywane
(2.) ………………………….……….. .8.4. Napisz, do jakiego wydarzenia historycznego odwołuje się scena przedstawiona na obrazie.
8.3. Wymień trzy cechy kształtowania formy przez światło.
8.2. Wymień trzy cechy kolorystyki dzieła.
8.1. Podaj autora oraz wiek powstania dzieła.
7.2. Powyższa budowla stanowi przykład barokowego założenia pałacowego. Na podstawie powyższych fotografii i wiedzy własnej wymień dwie cechy
charakterystyczne dla tego typy realizacji.7.1. Podaj nazwę budowli oraz nazwisko jednego z architektów.
6.2. Określ styl w sztuce, który reprezentuje dzieło, oraz podaj dwie cechy formalne dzieła, które są charakterystyczne dla tego stylu.
6.1. Podaj autora oraz tytuł dzieła.
5.2. Wymień trzy cechy kompozycji dzieła.
5.1. Podaj tytuł dzieła oraz pierwotne źródło literackie, z którego artysta zaczerpnął temat tego przedstawienia.
4.2. Wybierz jeden z nagrobków (A–C) i dokonaj jego analizy. W swojej odpowiedzi uwzględnij
- usytuowanie nagrobka
- kompozycję
- sposób przedstawienia postaci.
4.1. Ustal chronologię nagrobków – wpisz do tabeli oznaczenia literowe dzieł (A–C). Numer 1 odpowiada dziełu najstarszemu chronologicznie, a numer 3 – dziełu najnowszemu chronologicznie.
3.2. Podaj nazwy dwóch stylów architektonicznych, które reprezentuje budowla przedstawiona na fotografii. Wymień po jednej cesze każdego z nich, widocznej na tej fotografii.
3.1. Podaj nazwę miasta, w którym znajduje się ta budowla, oraz określ funkcję, jaką ona pierwotnie pełniła.
2. Na podstawie zamieszczonej reprodukcji oraz wiedzy własnej podaj trzy cechy fresków pompejańskich, które pozwalają zaliczyć je do malarstwa iluzjonistycznego.
Opis Oznaczenie literowe dzieła 1. Ta rzeźba przedstawia istotę hybrydalną, która miała strzec wejść do świątyń i grobowców. 2. Ta rzeźba przedstawia istotę hybrydalną, która miała strzec wejścia do pałacu władcy. 1.2. Zidentyfikuj dzieła na podstawie poniższych informacji. W każdym wierszu tabeli wpisz literę wybraną spośród A–C.
Oznaczenie
literowe dziełaNazwa starożytnego kręgu kulturowego A B C 1.1. Uzupełnij tabelę. Przy oznaczeniach literowych dzieł wpisz nazwę starożytnego kręgu kulturowego (cywilizacji), który każde z nich reprezentuje.
Oznaczenie
literowe dziełaNazwa starożytnego kręgu kulturowego Uzasadnienie A Mezopotamia / Asyria Dzieło A przedstawia lamassu. B Mykeny / sztuka mykeńska Dzieło B przedstawia Lwią Bramę. C starożytny Egipt Dzieło C przedstawia sfinksa. Próbny arkusz maturalny CKE z chemii, grudzień 2024, formuła 2023. Zadanie 31.2.
Informacja do zadania 31:
Poniżej przedstawiono - w projekcji Hawortha - wzór pewnej formy tagatozy.
Treść zadania 31.2:
Dokończ zdanie. Zaznacz odpowiedź A albo B oraz uzasadnienie 1., 2. albo 3.
Na podstawie przedstawionego wzoru stereochemicznego tagatozy można stwierdzić, że ten cukier jest
A. aldozą, ponieważ 1. anomeryczny atom węgla jest związany bezpośrednio z grupą hydroksylową. 2. anomeryczny atom węgla jest związany z grupą -CH2OH. B. ketozą, 3. w skład pierścienia wchodzi pięć atomów. Próbny arkusz maturalny CKE z chemii, grudzień 2024, formuła 2023. Zadanie 31.1.
Informacja do zadania 31:
Poniżej przedstawiono - w projekcji Hawortha - wzór pewnej formy tagatozy.
Treść zadania 31.1:
Zaznacz prawidłową nazwę przedstawionej formy D-tagatozy.
α-D-tagatopiranoza β-D-tagatopiranoza a-D-tagatofuranoza β-D-tagatofuranoza Próbny arkusz maturalny CKE z chemii, grudzień 2024, formuła 2023. Zadanie 30.
Treść zadania 30:
W celu zidentyfikowania aminokwasów białkowych, których reszty wchodzą w skład pewnego dipeptydu X, przeprowadzono dwuetapową analizę.
Etap 1. Próbkę dipeptydu X poddano reakcji całkowitego spalania, której produktami były tlenek węgla(IV), azot i para wodna. Stosunek molowy substratów i produktów biorących udział w tej przemianie jest następujący:
Etap 2. Drugą próbkę badanego dipeptydu poddano hydrolizie i ustalono, że jeden z aminokwasów był związkiem achiralnym.
Wykonaj obliczenia i ustal wzór sumaryczny dipeptydu X. Napisz nazwę chiralnego aminokwasu, którego reszta wchodzi w skład dipeptydu.
Jak znaleźć swoje pytanie?
Wpisuj słowa klucze:
średniowieczeteocentryzmWpisuj same równania:
(2m+1)x^3+3x^2+6mx-2=0Twoje pytanie może być inaczej sformułowane, ale dotyczyć tego samego zagadnienia.