Przykładowe odpowiedzi na pytania w kolejnych podpunktach:
a)
Aby nie stracić sił podczas upału, warto mieć ze sobą energetyczną przekąskę, np. kanapkę lub baton zbożowy. Warto pamiętać o tym, aby wziąć butelkę wody.
b)
Aby chronić się przez szkodliwym promieniowaniem słonecznym, należy odsłonięte powierzchnie ciała (twarz, ręce, nogi, kark) posmarować kremem z filtrem. Warto mieć także okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy (czapkę z daszkiem, kapelusz).
c)
W przypadku skaleczenia lub użądlenia przyda się środek dezynfekujący oraz materiały opatrunkowe (np. plastry różnej wielkości). Warto mieć ze sobą także maści na ukąszenia, które łagodzą ból oraz zmniejszają obrzęk po ukąszeniu.
d)
Aby wezwać pomoc w razie wypadku najprościej jest zadzwonić na numer alarmowy 112. Wówczas dyspozytor skieruje do nas w razie potrzeby pogotowie ratunkowe oraz, jeśli to konieczne, policję bądź straż pożarną.
e)
Odpadki po posiłku w lesie oraz śmieci zapakuję do woreczka lub reklamówki i wyrzucę po powrocie do domu.
Podsumowując - żeby być dobrze przygotowanym na całodzienną wycieczkę, warto wziąć ze sobą coś do picia (np. wodę), jedzenie (np. kanapki, batony zbożowe), krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, środek dezynfekujący, opatrunki (np.plastry), maść na ukąszenia oraz reklamówkę, do której można spakować śmieci, np. po posiłku. Przyda się także telefon komórkowy (do wezwania pomocy) a także peleryna (na wypadek gwałtownego załamania pogody).
Damian Hełdak
Nauczyciel przyrody
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

