Matematyka

Autorzy:A. Drążek, E.Duvnjak, Ewa Kokiernak-Jurkiewicz

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2016

Za 10 dag sera żółtego zapłacono a zł. Ile złotych trzeba zapłacić 1 2/5 kg tego sera? 4.83 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Matematyka

Za 10 dag sera żółtego zapłacono a zł. Ile złotych trzeba zapłacić 1 2/5 kg tego sera?

2
 Zadanie
3
 Zadanie
4
 Zadanie

5
 Zadanie

6
 Zadanie
7
 Zadanie

`"Dane:"`  

`"a"="cena sera o masie m"`

`"m"=10\ "dag"=0,1\ "kg"\ ->\ "Masa sera, którego cena wynosi a"`  

`"M"=1 2/5=1,4\ "kg"\->\ "Masa sera, którego cena wynosi x"`

 

`"Szukane:"`  

`"x"\ ->\ "szukana cena"`  

 

`"Rozwiązanie:"`  

`"x"/"a"="M"/"m"`              `|*"a"`

`"x"=("aM")/"m"`     

`"x"=(1,4"a")/(0,1)=14"a"`

 

Odpowiedź:

Szukana cena wynosi 14a zł