Matematyka

Autorzy:Karolina Wej, Wojciech Babiański, Ewa Szmytkiewicz, Jerzy Janowicz

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2016

Jaś chce kupić gruszki. Ma do dyspozycji 12 zł, a na 4.29 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Matematyka

Jaś chce kupić gruszki. Ma do dyspozycji 12 zł, a na

1
 Zadanie

Jeśli Jaś wybierze gruszki w cenie 3 zł to kupi następującą liczbę kilogramów gruszek:

`(12 \ "zł")/(3 \ "zł")=4`

Jeśli Jaś wybierze gruszki w cenie 4 zł to liczba kupionych kilogramów owoców wyniesie:

`(12 \ "zł")/(4 \ "zł")=3`

Dla ceny 4,50 zł, 5 zł i 6 zł będzie to kolejno:

`(12 \ "zł")/(4,50 \ "zł")= 120/45=24/9=8/3=2 2/3`

`(12 \ "zł")/(5 \ "zł")=2 2/5`

`(12 \ "zł")/(6 \ "zł")=2`

 

Cena za kilogram gruszek

`3 \ "zł"`

`4 \ "zł"`

`4,50 \ "zł"`

`5 \ "zł"`

`6 \ "zł"`

Liczba kilogramów możliwa do kupienia

`4`

`3`

`2 2/3`

`2 2/5`

`2`

Aby obliczyć liczbę kilogramów gruszek możliwą do kupienia, 12 zł podzieliliśmy kolejno przez 3 zł, 4 zł, ...Zależność między ceną 1 kilograma gruszek x a liczbą możliwych do kupienia kilogramów gruszek opisuje zatem wzór:

`y=12/x` 

Wielkością stałą jest kwota 12.