Matematyka

Pewien telewizor kosztuje... 4.46 gwiazdek na podstawie 13 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 5 Klasa
  3. Matematyka

Telewizor kosztuje 3,5 tys złotych (3500 zł). Kupując go na razty zapłacimy o  tej ceny więcej.

Oznacza to, że telewizor kupiony na raty będzie kosztował: 

 


Odpowiedź:
Telewizor kupiony na raty będzie kosztował 4200 zł

DYSKUSJA
user avatar
Cezary

28 kwietnia 2018
Dzieki za pomoc :):)
klasa:
Informacje
Autorzy: Zofia Bolałek, Adam Mysior, Małgorzata Dobrowolska, Stanisław Wojtan
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania:
ISBN: 9788381181181
Autor rozwiązania
user profile

Ania

24510

Nauczyciel

Wiedza
Mnożenie i dzielenie ułamków

Mnożenie i dzielenie to po dodawaniu i odejmowaniu najbardziej popularne działania stosowane we wszystkich dziedzinach nauki.


Mnożenie i dzielenie ułamków zwykłych

Aby pomnożyć dwa ułamki zwykłe należy obliczyć iloczyn ich liczników oraz mianowników. 

Aby podzielić dwa ułamki zwykłe należy dzielną pomnożyć razy odwrotność dzielnika.  

Przykłady:

  • `4/5*3/7=(4*3)/(5*7)=12/35` 

  • `1 2/5*4/9=7/5*4/9=28/45` 

  •  `4/7:5/8=4/7*8/5=32/35` 

  • `2 4/5: 3/7=14/5:3/7=14/5*7/3=98/15=6 8/15`     


Mnożenie i dzielenie ułamków dziesiętnych 

Aby pomnożyć dwa ułamki dziesiętne chwilowo pomijamy przecinki i wykonujemy działanie na liczbach naturalnych.

Następnie obliczamy ile łącznie cyfr znajduje się po przecinku w obu czynnikach. Tyle samo cyfr musi znaleźć się po przecinku w otrzymanym wyniku. 

Aby podzielić dwa ułamki dziesiętne należy w dzielnej i dzielniku przesunąć przecinek o tyle miejsc w prawo, aby dzielnik był liczbą naturalną. 

Przykłady:

  • `3,4*1,21=4,114` 

  • `5,7*1,42=8,094`  

  • `3,2:0,8=32:8=4`  

  • `3,55:0,5=35,5:5=7,1`  
Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom