Matematyka

Autorzy:Małgorzata Dobrowolska, Marcin Karpiński, Marta Jucewicz, Piotr Zarzycki

Wydawnictwo:GWO

Rok wydania:2016

Batonik kosztuje 1 zł 32 gr, lizak- 89 gr, paczka wafelków 4.6 gwiazdek na podstawie 5 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 5 Klasa
  3. Matematyka

Batonik kosztuje 1 zł 32 gr, lizak- 89 gr, paczka wafelków

10
 Zadanie

11
 Zadanie

12
 Zadanie

`a) \ \ \ 5*(4 \ "zł" \ 99 \ "gr" ) \ "to w przybliżeniu" \ \ 5*5 \ "zł"=25 \ "zł" `

Odpowiedź: Aby zapłacić za 5 paczek wafelków używając monet o nominale nie mniejszym niż 1 zł trzeba dać kasjerce 25 zł.

`b) \ \ 1 \ "zł" \ 32 \ "gr"+89 \ "gr"+2 \ "zł" \ "48 \ gr" \ \ "to w przybliżeniu" \ 1 \ "zł" \ 50 \ "gr"+90 \ "gr"+2 \ "zł" \ 50 \ "gr"=4 \ "zł" \ 90 \ "gr" ` 

`4 \ "zł" \ 90 \ "gr zaokrąglamy do pełnych złotych" \ 5 \ "zł"`

Odpowiedź: Aby zapłacić za batonik, lizak i kiwi używając monet o nominale nie mniejszym niż 1 zł trzeba dać kasjerce 5 zł.

`c) \ \ 4 \ "zł" \ 99 \ "gr"+4* \ 89 \ "gr" \ \ "to w przybliżeniu" \ 5 \ "zł"+4*1 \ "zł"=5 \ "zł"+4 \ "zł"=9 \ "zł"`

Odpowiedź: Aby zapłacić za paczkę wafelków i 4 lizaki używając monet o nominale nie mniejszym niż 1 zł trzeba dać kasjerce 9 zł.

`d)  \ \ 4*(1 \ "zł" \ "32 \ "gr")+2 \ "zł" \ 48 \ "gr"=4*1 \ "zł"+4*32 \ "gr+2,48 \ "zł"=4 \ "zł"+128 \ "gr"+2,48 \ "zł"`

`4 \ "zł"+1,28 \ "zł"+2,48 \ "zł" \ "to w przybliżeniu" \ \ 4 \ "zł"+1,30 \ "zł"+2,50 \ "zł"=7,80 \ "zł"`

Odpowiedź: Aby zapłacić za 4 batoniki i kiwi używając monet o nominale nie mniejszym niż 1 zł trzeba dać kasjerce 8 zł.