Matematyka

Autorzy:Barbara Podobińska, Teresa Przetacznik-Dąbrowa

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2012

W sobotę rodzina Nowaków zrobiła zakupy. 4.34 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 2 Klasa
  3. Matematyka

W sobotę rodzina Nowaków zrobiła zakupy.

1
 Zadanie

2
 Zadanie

`"I." `
`"Obliczamy łączną kwotę zakupów."`  
`4,70+45,20+38,50+14,20+18,30+19,40+15,10+16,40+26,60+12,70=211,10`

`"Zakupy kosztowały"\ ul(211,10)\ "zł."`
`ul(ul( \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ ))` 


`"II." `
`"Środki czystości kosztowały"\ 26,60\ "zł, a kosmetyki"\ 12,70\ "zł. Razem kosztowały one"\ 39,30\ "zł."`

`"Obliczamy, ile procent wydanej na zakupy kwoty stanowiły środki czystości i kosmetyki."`
`(39,30)/(211,10)*100%=3930/(2111strike(0))*10strike(0)%=(39300%)/2111~~18,62%`  


`"Kwota wydana na środki czystości i kosmetyki stanowiła około"\ ul(18,62)%\ "kwoty przeznaczonej na zakupy."`
`ul(ul( \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ ))` 


`"III."`
`"Na warzywa wydano"\ 19,40\ "zł a na owoce"\ 15,10\ "zł. Łącznie"\ 34,50\ "zł"\ (19,40\ "zł"+15,10\ "zł")"."`

`"Na masło wydano"\ 14,20\ "zł a na sery"\ 18,30\ "zł. Łącznie"\ 32,50\ "zł"\ (14,20\ "zł"+18,30\ "zł")"."`  

`"Różnica między ceną warzyw i owoców a masła i sera to:"`
`34,50\ "zł"-32,50\ "zł"=2\ "zł"` 


`"Na warzywa i owoce wydano o"\ ul(2)\ "zł więcej."`  
`ul(ul( \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ ))` 


`"IV." `
`"Na mięso wydano"\ 45,20\ "zł, a na wędliny"\ 38,50\ "zł. Łącznie"\ 83,70\ "zł."`

`"Obliczamy, ile procent wydanej na zakupy kwoty stanowiło mięso i wędliny."`
`(83,70)/(211,10)*100%=8370/(2111strike0)*10strike0%=(83700%)/2111~~39,65%` 

`"Kwota wydana na mięso i wędliny stanowiła"\ ul(39,65)%\ "kwoty przeznaczonej na zakupy."`