Matematyka

Autorzy:Praca zbiorowa

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2015

Zmieszano dwa gatunki kawy 4.5 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Matematyka

Zmieszano dwa gatunki kawy

2
 Zadanie

3
 Zadanie

`ul("I sposób")` 

Ile kosztuje 10 kg tańszej kawy? 

`10*15\ "zł"=150\ "zł"` 

 

O ile więcej kosztuje 10 kg mieszanki od 10 kg tańszej kawy? 

`270\ "zł"-150\ "zł"=120\ "zł"` 

 

O ile droższy był 1 kg droższej kawy od 1 kg tańszej? 

`30\ "zł"-15\ "zł"=15\ "zł"` 

 

Jeśli 10 kg mieszanki było o 120 zł droższe od 10 kg tańszej kawy, a 1 kg tańśzej kawy jest o 15 zł droższy od 1 kg droższej kawy, to możemy obliczyć, ile było kilogramów droższej kawy w mieszance:

`120:15=8` 

 

Wtedy ilość kilogramów tańszej kawy w mieszance była następująca:

`10-8=2` 

 

Sprawdzenie: 

`8*30+2*15=240+30=270` 

 

 

`ul(ul(\ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ \ ))` 

 

 

`ul("II sposób")` 

Gdyby zrobono mieszankę kaw na pół...?

Wtedy byłoby po 5 kg każdej kawy w mieszance (10 kg:2=5 kg).  

`5*15+5*30=75+150=225` 

 

O ile otrzymana wartość jest mniejsza od wartości mieszanki z zadania?

`270-225=45\ "zł"` 

 

Ile trzeba zabrać tańszej, a dołożyć droższej kawy do mieszanki pół na pół, aby otrzymać mieszankę opisaną w zadaniu? 

`45:15=3` 

 

Zabieramy 3 kg tańszej kawy (zostaje 5 - 3 = 2 kg) i dokładamy 3 kg droższej kawy (5 +3 =8 kg). 

 

Wzięto 8 kg droższej kawy i 2 kg tańszej.