Matematyka

Autorzy:Praca zbiorowa

Wydawnictwo:WSiP

Rok wydania:2016

Te bryły zbudowano ... 4.38 gwiazdek na podstawie 8 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 5 Klasa
  3. Matematyka

Te bryły zbudowano ...

1
 Zadanie

  • Te bryły swoim kształtem przypominają pudełeczka. Bryły o takim kształcie nazywa się prostopadłościanami.
  • Z klocków stworzono prostokąt o wymiarach 3 klocki na 5 klocków. Następnie na tym prostokącie ułożono kolejną warstwę, także prostokąt o wymiarach 3 klocki na 5 klocków. W kolejnym kroku na wcześniejszych warstwach położono kolejną itd.
  • Pierwsza bryła składa się z 15 klocków. Druga bryła składa się z 30 klocków, trzecia bryła z 45 klocków, czwarta z 60 klocków. Aby obliczyć z ilu klocków składa się druga bryła można ilość klocków pierwszej bryły pomnożyć przez 2 (druga bryła składa się z dwóch warstw klocków, warstwy te tworzone są przez pierwszą bryłę). Aby obliczyć z ilu klocków składa się trzecia bryła wystarczy pomnożyć ilość klocków pierwszej bryły przez 3 (trzecia bryła składa się z 3 warstw). Aby obliczyć z ilu klocków składa się czwarta bryła wystarczy pomnożyć ilość klocków pierwszej bryły przez 4 (czwarta bryła składa się z 4 warstw).
  • Szósta bryła będzie składać się z 6 warstw. Jedna warstwa ma 15 klocków. Wystarczy pomnożyć 15 przez 6, aby otrzymac ilość klocków w szóstej bryle: 15∙6= 90. Szósta bryła składa się z 90 klocków. 
  • Aby utworzyć dwunastą bryłę potrzeba 15∙12= 180 klocków. Do zbudowaniu dwudziestej bryły potrzeba 15∙20=300 klocków. Aby szybko to obliczyć wystarczy mnożyć ilość klocków pierwszej warstwy (czyli 15) przez liczbę warst (dwunasta bryła ma 12 warst, dwudziesta bryła ma 20 warst, czterdziesta bryła miałaby 40 warst itd.)