
Dodajemy całości do całości i ułamki do ułamków. Dodając ułamki o takich samych mianownikach wystarczy dodać do siebie ich liczniki, a mianownik zostawić bez zmian. Jeśli to możliwe, należy jeszcze skrócić wynik lub wyciągnąć całości.
a)
Dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych
Dodawanie lub odejmowanie ułamków mających jednakowe mianowniki – dodajemy lub odejmujemy liczniki, a mianownik pozostawiamy bez zmian.
Przykłady:
Dodawaniu i odejmowaniu ułamków o różnych mianownikach - ułamki sprowadzamy do wspólnego mianownika.
Przykłady:
Dodawanie i odejmowanie ułamków dziesiętnych
Aby dodać lub odjąć dwa ułamki dziesiętne należy chwilowo pominąć przecinek i wykonać działania na liczbach naturalnych.
Następnie w wyniku wstawiamy przecinek w takim miejscu, aby po przecinku było tyle samo cyfr, ile występuje w każdym z ułamków.
Przykłady:
Dodawanie i odejmowanie ułamków zwykłych oraz dziesiętnych
Gdy dodajemy lub odejmujemy ułamek dziesiętny i ułamek zwykły wystarczy doprowadzić je do wspólnej postaci.
Przykłady:
Najważniejszą rzeczą podczas dodawania i odejmowania ułamków zwykłych jest sprowadzenie danych ułamków do wspólnego mianownika.
Aby sprowadzić ułamek do wspólnego mianownika musimy rozszerzyć oba ułamki przez liczbę w taki sposób, aby otrzymać takie same mianowniki, a następnie dodać liczniki, czyli:
$1/3+3/4=1/3×4/4+3/4×3/3=4/{12}+9/{12}={13}/{12}=1{1}/{12}$Wykonaliśmy mnożenie przez 1 w różnych formach ($4/4$ oraz $3/3$), przez co sprowadziliśmy ułamki do wspólnego mianownika (12), nie zaburzając działania.
Tak samo w przypadku odejmowania.
$1 1/5-3/4=6/5-3/4=6/5×4/4-3/4×5/5={24}/{20}-{15}/{20}={9}/{20}$Pamiętaj, aby zawsze skracać ułamki!
40975
Cześć. W zadaniu mamy policzyć podaną sumę i przedstawić ją w najprostszej postaci i tak właśnie zostało powyżej zrobione. Pozdrawiam.