Matematyka

Asia kupiła 3 zeszyty po 2,65 zł za sztukę 4.8 gwiazdek na podstawie 5 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 6 Klasa
  3. Matematyka

Obliczamy, ile kosztowały 3 zeszyty: 

`3*2,65=3*2+3*0,6+3*0,05=` 

`=6+1,80+0,15=` `7,95` 

 

Obliczamy, ile kosztowały razem 3 zeszyty, ołówek i komplet przyborów geometrycvznych: 

`7,95+0,85+8,40=` `8,80+8,40=17,20` 

 

Obliczamy, ile kosztował długopis:

`(20-17,20):2=` `2,80:2=1,40` 

Odpowiedź:Jeden długopis kosztował 1,40 zł.
DYSKUSJA
Informacje
Matematyka. Kalendarz szóstoklasisty
Autorzy: Jerzy Janowicz, Jacek Lech, Agnieszka Orzeszek, Mariola Tokarska, Piotr Zarzycki
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Równość ułamków

Każdy ułamek można zapisać na nieskończoną ilość sposobów. Dokonując operacji rozszerzania lub skracania otrzymujemy ułamek, który jest równy ułamkowi wyjściowemu.

Pamiętajmy jednak, że każdy ułamek można rozszerzyć, jednak nie każdy ułamek można skrócić. Ułamki, których nie da się już skrócić nazywamy ułamkami nieskracalnymi.

  • Rozszerzanie ułamków - mnożymy licznik i mianownik przez tą sama liczbę różną od zera; ułamek otrzymamy w ten sposób jest równy ułamkowi wyjściowemu.

    Przykład:

    • Rozszerzmy ułamek $$3/5$$ przez 3, czyli licznik i mianownik mnożymy przez 3:

      $$3/5=9/{15}={27}/{45}=...$$
       
  • Skracanie ułamków - dzielimy licznik i mianownik przez tą samą liczbę różną od zera; ułamek otrzymany w ten sposób jest równy ułamkowi wyjściowemu.

    Przykład:

    • Skróćmy ułamek $$8/{16}$$ przez 2, czyli licznik i mianownik dzielimy przez 2:

      $$8/{16}=4/8=2/4=1/2$$ 
 
Kwadrat

Kwadrat to prostokąt, który ma wszystkie boki jednakowej długości.

Przekątne kwadratu są prostopadłe, mają równą długość i wspólny środek. Przekątne tworzą z bokami kwadratu kąt 45°.

Długość jednego boku jest wymiarem kwadratu.

kwadrat
Zobacz także
Udostępnij zadanie