Matematyka

Autorzy:Jerzy Janowicz

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2011

Pani Katarzyna kupiła 600-gramową paczkę proszku do 4.33 gwiazdek na podstawie 6 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 3 Klasa
  3. Matematyka

Pani Katarzyna kupiła 600-gramową paczkę proszku do

8
 Zadanie
9
 Zadanie
10
 Zadanie
11
 Zadanie
12
 Zadanie

13
 Zadanie

Oznaczmy sobie cenę za kilogram proszku BIELINEK jako b, a cenę za kilogram proszku KOLOREK jako k. Pani Katarzyna kupiła 600-gramową paczkę proszku do prania BIELINEK i 1,5-kilogramową paczkę proszku KOLOREK i zapłaciła 15,42 zł. Na tej podstawie układamy równanie.

`0,6*b+1,5*k=15,42` 

Pani Katarzyna kupiła 600-gramową paczkę proszku do prania KOLOREK i 1,5-kilogramową paczkę proszku BIELINEK i zapłaciła 15,24 zł. Na tej podstawie układamy drugie równanie.

`0,6*k+1,5*b=15,24` 

Ze sporządzonych równań budujemy układ równań.

`{(0,6b+1,5k=15,42),(0,6k+1,5b=15,24):}` 

`{(0,6b+1,5k=15,42 \ \ \ \ |*(-2)),(1,5b+0,6k=15,24 \ \ \ \ |*5):}` 

`{(-1,2b-3k=-30,84),(7,5b+3k=76,2):}` 

`{(-1,2b+7,5b-3k+3k=-30,84+76,2),(7,5b+3k=76,2):}` 

`{(6,3b=45,36 \ \ \ \ |:6,3),(7,5b+3k=76,2):}` 

` {(b=7,2),(7,5*7,2+3k=76,2):}` 

`{(b=7,2),(54+3k=76,2 \ \ \ |-54):}` 

`{(b=7,2),(3k=22,2 \ \ \ |:3):}` 

`{(b=7,2),(k=7,4):}` 

 

 `k>b` 

 

Odpowiedź:

Kilogram proszku kolorek jest droższy od kilograma proszku bielinek.