Matematyka

Autorzy:Janowicz Jerzy

Wydawnictwo:Nowa Era

Rok wydania:2015

Pani Joanna, właścicielka wytwórni słodyczy 4.0 gwiazdek na podstawie 7 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 1 Klasa
  3. Matematyka

Pani Joanna, właścicielka wytwórni słodyczy

23
 Zadanie

24
 Zadanie

`"I sposób"` 

`"waga paczki: " 250+25%*250=250+0,25*250=250+62,5=312,5\ g` 

`"cena za 1 kg: "` 

`312,5\ g\ \ \ \ -\ \ \ \ 4,80\ "zł"` 

`1\ kg=1000\ g\ \ \ -\ \ \ \ x`  

`x=(4,80*1000)/(312,5)=48000/3125=15,36\ "zł"` 

 

 

`"II sposób"` 

`"obniżona cena: "4,80-20%*4,80=4,80-0,2*4,80=4,80-0,96=3,84\ "zł"`   

`"cena za 1 kg: " (1\ kg:250\ g)*3,84\ "zł"=(1000\ g:250\ g)*3,84\ "zł"=4*3,84\ "zł"=15,36\ "zł"`  

 

Odpowiedź:

Cena będzie w obu przypadkach taka sama.