Matematyka

Matematyka z plusem 3 (Zbiór zadań, GWO)

Obywatele pewnego państwa płacą podatki zgodnie z zasadami opisanymi 4.62 gwiazdek na podstawie 13 opinii
  1. Gimnazjum
  2. 3 Klasa
  3. Matematyka

Obywatele pewnego państwa płacą podatki zgodnie z zasadami opisanymi

43
 Zadanie

44
 Zadanie

45
 Zadanie
UWAGA! Oglądasz stare wydanie książki. Kliknij tutaj, aby zobaczyć najnowsze.

`a)\ 15%*4000=0,15*4000=600` 
       `750+20%*(8000-5000)=750+20%*3000=750+0,2*3000=750+600=1350` 

 


`b)` 

Przy kwocie do 5000 talarów maksymalna kwota podatku może wynosić: 

`15%*5000=0,15*5000=750` 


`15%*x=480` 

`0,15x=480` 

`x=480:0,15=(480)/(0,15)=48000/15=16000/5=3200` 


`750+20%*(x-5000)=1270\ \ \ |-750` 

`0,2*(x-5000)=520\ \ \|:0,2` 

`x-5000=520:0,2=520:2/10=520*10/2=520*5=2600`   

`x=2600+5000=7600` 

 

 

`c)` 

`x-15%*x=3230` 

`85%*x=3230` 

`0,85x=3230` 

`x=3230:0,85=3800` 

 

 

`d) ` 

`x`  - podstawa obliczenia podatku

 

`x-(750+20%*(x-5000))=7530` 

`x-(750+0,2*(x-5000))=7530` 

`x-(750+0,2x-1000)=7530` 

`x-(0,2x-250)=7530` 

`x-0,2x+250=7530\ \ \ |-250` 

`0,8x=7280` 

`x=7280:0,8=72800:8=9100`     -  podstawa obliczenia podatku

 

`9100-7530=1570` 

Odpowiedź:

a) Jeśli podstawa obliczeniowa wynosi 4000 talarów to trzeba zapłacić 600 talarów, natomiast jeśli podstawa obliczeniowa wynosi 8000 talarów, to trzeba zapłacić 1350 talarów podatku. 

b) Podatek w wysokości 480 talarów odliczono od kwoty 3200 talarów, natomiast podatek 1270 talarów odliczono od kwoty 7600 talarów. 

c) Podstawa obliczenia tego podatku wynosiła 3800 talarów. 

d) Kwota podatku, który zapłacił skarbowi państwa ten obywatel, wynosi 1570 talarów. 

DYSKUSJA
user profile image
Adrianna

29-09-2017
Dzięki za pomoc
Informacje
Matematyka z plusem 3
Autorzy: Braun Marcin, Lech Jacek
Wydawnictwo: GWO
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Paweł

12790

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Ostatnie 7 dni na Odrabiamy w liczbach...
ROZWIĄZALIŚMY0ZADAŃ
zadania
wiadomości
ODPOWIEDZIELIŚMY NA0WIADOMOŚCI
NAPISALIŚCIE0KOMENTARZY
komentarze
... i0razy podziękowaliście
Autorom
Wiedza
Ułamki właściwe i niewłaściwe
  1. Ułamek właściwy – ułamek, którego licznik jest mniejszy od mianownika. Ułamek właściwy ma zawsze wartość mniejszą od 1.
    Przykłady: $$3/8$$, $${23}/{36}$$, $$1/4$$, $$0/5$$.
     

  2. Ułamek niewłaściwy – ułamek, którego mianownik jest równy lub mniejszy od licznika. Ułamek niewłaściwy ma zawsze wartość większą od 1.
    Przykłady: $${15}/7$$, $$3/1$$, $${129}/5$$, $${10}/5$$.
     

Pole prostokąta

Liczbę kwadratów jednostkowych potrzebnych do wypełnienia danego prostokąta nazywamy polem prostokąta.


Prostokąt o bokach długości a i b ma pole równe: $$P = a•b$$.

pole prostokąta

W szczególności: pole kwadratu o boku długości a możemy policzyć ze wzoru: $$P=a•a=a^2$$.

  Zapamiętaj

Przed policzeniem pola prostokąta pamiętaj, aby sprawdzić, czy boki prostokąta są wyrażone w takich samych jednostkach.

Przykład:

  • Oblicz pole prostokąta o bokach długości 2 cm i 4 cm.

    $$ P=2 cm•4 cm=8 cm^2 $$
    Pole tego prostokąta jest równe 8 $$cm^2$$.

Zobacz także
Udostępnij zadanie