Matematyka

Przygotuj kartkę. Zapisuj na niej same wyniki. -> Jeśli rozwiążesz poprawnie 4.25 gwiazdek na podstawie 12 opinii
  1. Szkoła podstawowa
  2. 4 Klasa
  3. Matematyka

Przygotuj kartkę. Zapisuj na niej same wyniki. -> Jeśli rozwiążesz poprawnie

1
 Zadanie

UWAGA! Oglądasz starą wersję książki. *Kilknij tutaj aby zobaczyć nową.*

Poziom A

a)

13+5=18

14+2=16

1+13=14

0+52=52

 

b)

65+4=69

6+73=79

82+7=89

4+24=28

 

c)

5+22=27

13+6=19

4+0=4

45+1=46

 

d)

26+2=28

3+34=37

54+5=59

6+81=87

 

e)

14+1=15

3+93=96

0+0=0

8+71=79

 

Poziom B

 

a)

38+7=45

48+2=50

7+85=92

9+71=80

 

b)

36+5=41

49+4=53

15+8=23

4+27=31

 

c)

17+8=25

46+6=52

9+19=28

3+78=81

 

d)

56+8=64

8+28=36

39+2=41

7+76= 83

 

e)

18+8=26

8+39=47

59+6=65

7+47=44

 

Poziom C

a)

500+300=800

2100+200=2300

8000+5000= 13000

500+3700= 4200

b)

700+200=900

1200+500=1700

700+700=1400

1600+7000=8600

c)

100+900=1000

5500+300=5800

800+700=1500

900+1800=2700

d)

300+600=900

1600+500=2100

6000+8000=14000

570+80=650

 

poziom D

a)

32+12= 44

902+463= 1365

54+17=71

873+36= 909

b)

24+20=44

16+74=90

781+42=823

378+15=393

c)

594+32= 626

16+200=216

58+27=85

271+76=347

d)

35+29= 64

301+26=327

930+204= 1134

285+63= 348

 

MISTRZ

 

a)

32+89= 121

47+68= 115

375+85= 460

781+69= 850

b)

12+21=33

123+321= 444

1234+4321=5555

12345+54321= 66666

c)

12+98=110

123+987=1110

1234+9876= 11110

12345+98765= 111110

d)

52743+9=52752

52743+99=52842

5743+999=53742

52743+111=52854

DYSKUSJA
Informacje
Matematyka z kluczem 4. Podręcznik cz. 1
Autorzy: Braun Marcin, Mańkowska Agnieszka, Paszyńska Małgorzata
Wydawnictwo: Nowa Era
Rok wydania:
Autor rozwiązania
user profile image

Monika

3625

Nauczyciel

Masz wątpliwości co do rozwiązania?

Wiedza
Porównywanie ułamków dziesiętnych

Aby ustalić, który z dwóch ułamków dziesiętnych jest większy, wystarczy porównać kolejno rzędy, zaczynając od najwyższego. Oznacza to, że porównujemy kolejno cyfry z których zbudowany jest ułamek dziesiętny, czyli zaczynamy od cyfr części całkowitej, a później przechodzimy to porównywania cyfr części dziesiętnych.

W praktyce porównywanie ułamków dziesiętnych odbywa się następująco:
  • Najpierw porównujemy części całkowite, jeżeli nie są równe, to mniejszy jest ułamek o mniejszej części całkowitej;

  • Jeżeli obie części całkowite są równe, to porównujemy ich części dziesiętne. Jeżeli części dziesiętne nie są równe, to mniejszy jest ułamek o mniejszej części dziesiętnej;

  • Gdy części dziesiętne są równe, to porównujemy ich części setne, tysięczne itd., aż do uzyskania odpowiedzi.

  Zapamiętaj

Gdy na końcu ułamka dziesiętnego dopisujemy lub pomijamy zero, to jego wartość się nie zmienia.

Przykłady:
$$0,34=0,340=0,3400=0,34000=...$$
$$0,5600=0,560=0,56$$

W związku z powyższą uwagą, jeżeli w czasie porównywania ułamków w którymś zabraknie cyfr po przecinku, to należy dopisać odpowiednią liczbę zer.
 

Przykład: Porównajmy ułamki 5,25 i 5,23.
Przed porównywaniem ułamków wygodnie jest zapisać porównywane liczby jedna pod drugą, ale tak by zgadzały się rzędy, czyli przecinek pod przecinkiem.

porownanie1
Widzimy, że w porównywanych ułamkach części jedności są takie same, części dziesiętne także są równe, natomiast w rzędzie części setnych 5>3, zatem ułamek 5,25 jest większy od 5,23. Zatem 5,25>5,23.

Przykład: Porównajmy ułamki 0,8 i 0,81.
Zapisujemy ułamki jeden pod drugim, tak aby zgadzały się rzędy, czyli przecinek pod przecinkiem. Ponadto dopisujemy 0 w ułamku 0,8.

porownanie2

Widzimy, że w porównywanych ułamkach części jedności są takie same, części dziesiętne także są równe, natomiast w rzędzie części setnych 0<1, zatem ułamek 0,81 jest większy od 0,8. Zatem 0,81>0,8.

Wzajemne położenie prostych

Dwie proste mogą się przecinać w punkcie, mogą być do siebie prostopadłe lub równoległe.

  1. Proste przecinające się w punkcie P – proste mające jeden punkt wspólny.

    prosteprzecinajace
     
  2. Proste prostopadłe – to proste przecinające się pod kątem prostym.

    Jeśli proste a i b są prostopadłe (inaczej mówiąc prosta a jest prostopadła do prostej b), zapisujemy to symbolicznie w następujący sposób: $$a⊥b$$. Dwie proste prostopadłe tworzą cztery kąty proste

    prostekatprosty
     
  3. Proste równoległe – to proste nie mające punktów wspólnych lub pokrywające się.

    Jeżeli proste a i b są równoległe (inaczej mówiąc prosta a jest równoległa do prostej b), to zapisujemy to symbolicznie w następujący sposób: $$a∥b$$.
     

    proste-rownlegle
Zobacz także
Udostępnij zadanie