Fragmenty aktów prawnych
Dokument 1: A iż w Rzeczypospolitej naszej jest różność niemała w sprawie religii chrześcijańskiej, obiecujemy to sobie spólnie za nas i potomków naszych na wieczne czasy pod obowiązkiem przysięgi, iż którzy jesteśmy rozróżnieni w wierze, pokój między sobą zachować.
Dokument 2: Nie ma Cesarski Majestat, ani elektorowie, ani książęta, ni stany świętego państwa, prześladować żadnego stanu państwa z powodu wyznawania konfesji augsburskiej. W zamian zaś stany, które należą do wyznania augsburskiego, w równej mierze mają pozostawić bez nagabywania przy ich religii rzymskiej Majestat Cesarski i elektorów, książąt i inne stany państwa świętego.
Dokument 3: My, nie chcąc rozerwania kościelnej św. jedności, wyprawiliśmy do Ojca św. Klemensa VIII posły nasze, prosząc, aby nas do swego posłuszeństwa przyjął i od zwierzchności patriarchów carogrodzkich wyzwolił, zachowując nam obrządki i ceremonie kościołów wschodnich greckich. Co iż uczynił, tośmy dziś na tym synodzie uczynili przy bytności posłów Króla J.M. Zygmunta III.
Dokument 4: Henryk, z łaski Bożej król Francji i Nawarry, pozwoliliśmy wszystkim panom, szlachcie i innym osobom wyznającym religię reformowaną odprawiać nabożeństwo rzeczonej religii w głównym miejscu zamieszkania, gdy będą tam przebywać. Ogłaszamy wszystkich, którzy wyznają rzeczoną religię, za zdolnych do sprawowania wszystkich godności, urzędów w miastach naszego królestwa.
Na podstawie: Wiek XVI–XVIII […], oprac. M. Sobańska-Bondaruk, S.B. Lenard, Warszawa 1999, s. 137–152.
Oceń prawdziwość poniższych stwierdzeń. Wybierz P, jeśli stwierdzenie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.
| Dokument 1. wprowadzał równouprawnienie dla wyznawców judaizmu w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVI wieku. |
P | F |
| Dokument 2. regulował stosunki między wyznawcami katolicyzmu i luteranizmu. |
P | F |
Rozwiązanie:
| Dokument 1. wprowadzał równouprawnienie dla wyznawców judaizmu w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVI wieku. |
P | F |
| Dokument 2. regulował stosunki między wyznawcami katolicyzmu i luteranizmu. |
P | F |
Uzasadnienie:
Dokument 1. wprowadzał równouprawnienie szlachty katolickiej z protestancką.
Paula Rychlicka
Nauczycielka historii
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

