a) Szlak bojowy pierwszego oddziału, do którego należał autor wspomnień:
- 30 maja - bitwa pod Chraśliną, w której oddział musiał ratować się odwrotem do lasu.
- 18 czerwca - bitwa pod Korytnicą, później zniszczenie telegrafu i zasadzka na Kozaków.
- 22 czerwca - bitwa pod Kałuszynem.
- 26 czerwca - rozbicie oddziału przez Rosjan.
b) Przykładowa odpowiedź:
Powyższe wspomnienia pozwalają odpowiedzieć na postawione pytanie. Wynikało to z taktyki powstańców styczniowych, którzy unikali walnych starć z Rosjanami, zamiast tego walczyli w sposób partyzancki. Organizowali zasadzki na Rosjan, niszczyli infrastruktury, walczyli z mniejszym oddziałami wroga, a po każdym starciu wracali z powrotem do lasu ukrywając się i oczekując na kolejną okazję do ataku. Takich grup jak ta, o której opowiadał autor było bardzo wiele, a rozbijanie ich wszystkich po kolei było zadaniem trudnym i żmudnym.
Krystian Kaszowicz
Nauczyciel historii
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

