🎓 Dlaczego powstanie Chmielnickiego... - Zadanie 4: Historia 6 - strona 97
Przedmiot:
Historia
Wybrana książka:
Historia 6 (Podręcznik, MAC)
Klasa:
6 szkoły podstawowej
Strona 97

Dlaczego powstanie Chmielnickiego...

1
 Zadanie
2
 Zadanie
3
 Zadanie

4
 Zadanie

5
 Zadanie

Dlaczego powstanie Chmielnickiego zyskało tak duże poparcie ludności ruskiej, a z drugiej strony było tak bardzo zwalczane przez polskich magnatów?

Rozwiązanie:

Kozacy masowo przyłączali się do sił Chmielnickiego, w wyniku niezadowolenia spowodowanego rezygnacją Władysława IV z planowej wojny z Turcją. Liczyli oni, że wojna spowoduje powiększenie rejestru kozackiego i przyniesie im łupy wojenne. Poza tym obawiali się, że magnateria zrobi z nich chłopów pańszczyźnianych. Istotnym elementem było także niezadowolenie z polityki państwa wobec Kościoła prawosławnego, z którym się identyfikowali.

Magnateria zwalczała powstanie, ponieważ Ukraina była terenem, w których leżały ogromne folwarki przynoszące znaczne dochody ich posiadaczom. W powstaniu wzięli udział w większości chłopi, którzy pracowali jako poddani w tych folwarkach, przez co magnateria została odcięta od zysków.

Komentarze
Informacje o książce
podręcznik, ćwiczenie lub zbiór zadań
PodręcznikHistoria 6
Wydawnictwo:
MAC
Rok wydania:
2019
Autorzy:
Szymon Ciechanowski
ISBN:
9788381085311
Inne książki z tej serii:
Autor rozwiązania
Cezary
1442

Nauczyciel

Absolwent historii na specjalności nauczycielskiej, szczególnie jestem zainteresowany czasami nowożytnymi i historią prawa miejskiego. Poza tym fan sportu szczególnie kalisteniki i piłki nożnej