🎓 Wypisz w tabeli pozytywne i... - Zadanie 3: Historia 6 - strona 85
Przedmiot:
Historia
Wybrana książka:
Historia 6 (Podręcznik, MAC)
Klasa:
6 szkoły podstawowej
Strona 85

Wypisz w tabeli pozytywne i negatywne skutki panowania Stefana Batorego. Następnie oceń rządy tego króla.

Rozwiązanie:

Pozytywy Negatywy
  • Batory był wspaniałym wodzem i organizatorem, w czasie jego panowania przeprowadzono reformę wojskową. W 1578 roku utworzono piechotę wybraniecką - która świetnie nadawała się do zdobywania oraz obrony twierdz. 
  • Dbał o rozwój szkolnictwa, utworzył Akademię w Wilnie, jej pierwszym rektorem został Piotr Skarga. Był zwolennikiem tolerancji religijnej, za jego panowania zaczął w Rzeczypospolitej obowiązywać kalendarz gregoriański.
  • Odparł najazd moskiewski. Przy Rzeczypospolitej pozostały Inflanty, Wieliż oraz ziemia połocka.
  • Dbał o politykę wewnętrzną Rzeczypospolitej, był władcą zdycyplinowanym, wykształconym, cechował go umiar oraz wielka skromność.
  • Pod koniec swojego życia Stefan Batory snuł plany wyprawy na Turcję, przygotowania przerwała jednak jego śmierć. Stefan Batory jest uznawany za jednego z najwybitniejszych władców Polski. 
  • Po objęciu władzy toczył spór ze zbuntowanym Gdańskiem, gdyż miasto poparło kandydaturę Maksymiliana II Habsburga jako pretendenta do polskiego tronu. Konflikt zakończył się kompromisem. Gdańsk zapłacił Batoremu odszkodowanie, które pozwoliło nowemu władcy na rozpoczęcie wojny z Rosją o Inflanty.  
  • Niekorzystne okazało się dla Polski przekazanie w 1577 roku Hohenzollernom brandenburskim opieki nad chorym umysłowo ostatnim księciem linii Hohenzollernów panującym w Prusach Książęcych. Był to pierwszy krok do uniezależnienia się ich od Korony. 

Ocena rządów króla jest kwestią indywidualną.

Komentarze
Informacje o książce
podręcznik, ćwiczenie lub zbiór zadań
PodręcznikHistoria 6
Wydawnictwo:
MAC
Rok wydania:
2019
Autorzy:
Szymon Ciechanowski
ISBN:
9788381085311
Inne książki z tej serii:
Autor rozwiązania
Cezary
1412

Nauczyciel

Absolwent historii na specjalności nauczycielskiej, szczególnie jestem zainteresowany czasami nowożytnymi i historią prawa miejskiego. Poza tym fan sportu szczególnie kalisteniki i piłki nożnej