🎓 Jak przebiegał wybór króla w dawnej... - Zadanie 4: Historia 6 - strona 32
Przedmiot:
Historia
Wybrana książka:
Historia 6 (Zeszyt ćwiczeń, MAC)
Klasa:
6 szkoły podstawowej
Strona 32

Jak przebiegał wybór króla w dawnej...

3
 Zadanie

4
 Zadanie

Jak przebiegał wybór króla w dawnej Rzeczypospolitej, a jak wygląda wybór prezydenta w obecnej Polsce? Na podstawie wiedzy własnej i rozmów z dorosłymi porównaj elekcję z XVI wieku ze współczesnymi wyborami. Uzupełnij tabelę.

Rozwiązanie:

  Elekcja króla w dawnej Rzeczypospolitej Wybór prezydenta we współczesnej Polsce
Czas i miejsce wyborów Elekcję organizowano po śmierci monarchy. Głosowanie odbywało się na polu elekcyjnym pod Warszawą. Wybory dokonywane są po upłynięciu pięcioletniej kadencji obecnego prezydenta. Nie ma jednego ustalonego miejsca, każdy może głosować w regionalnych punktach wyborczych.
Zasady obowiązujące w czasie głosowania Zasada viritim mówiła o tym, że głosować może każdy szlachcic, niezależnie od majątku. Zasada jednomyślności nakazywała, że wybrać elekta można tylko za poparciem wszystkich elektorów. Wybory są powszechne, równe i mają charakter tajny. Każdy głosuje bezpośrednio na swojego kandydata. Wygrywa kandydat, który zdobędzie najwięcej głosów.
Osoby uprawnione do oddania głosu Osoby należące do stanu szlacheckiego. Wszyscy pełnoprawni obywatele polscy, którzy skończyli 18 rok życia.

 

Komentarze
Informacje o książce
podręcznik, ćwiczenie lub zbiór zadań
Zeszyt ćwiczeńHistoria 6
Wydawnictwo:
MAC
Rok wydania:
2019
Autorzy:
Szymon Ciechanowski
ISBN:
9788381085861
Inne książki z tej serii:
Autor rozwiązania
Cezary
1433

Nauczyciel

Absolwent historii na specjalności nauczycielskiej, szczególnie jestem zainteresowany czasami nowożytnymi i historią prawa miejskiego. Poza tym fan sportu szczególnie kalisteniki i piłki nożnej