a) W czasie swojej drugiej wyprawy Krzysztof Kolumb odkrył Dominikę, Haiti, Marie-Galante, Gwadelupę, Antiguę i Portoryko.
b) Głównym celem wyprawy Krzysztofa Kolumba było odkrycie drogi morskiej do Indii. Żeglarz wierząc, że podróżując na zachód dotrze do upragnionych Indii nie zdawał sobie sprawy z istnienia kontynentu amerykańskiego. Dobijając do brzegu Kolumb był przekonany, że osiągnął swój cel i przybył do Indii.
c) Cechy Indian i ich kultury, które zwróciły uwagę Kolumba to:
- hojność;
- łatwowierność;
- chęć do pomocy;
- nagość.
Opis Kolumba dotyczący kultury i cech Indian był w niektórych fragmentach nierzeczywisty. Mianowicie wbrew temu, co Kolumb napisał o wierzeniach Indianie wyznawali swój panteon bóstw, którego jednym z przedstawicieli był bóg przedstawiany jako biały mężczyzna z brodą. Z tego powodu flota Kolumba uzyskała wśród Indian boski status. Ponadto miłość i uznanie królów Hiszpanii przez ludność indiańską wydaję się na wyrost, ponieważ problem z komunikacją oraz istnienie władzy monarszej wśród Indian uniemożliwiał faktyczne poddanie się tej społeczności.
Przyszły podbój dokonany przez Kolumba zdecydowanie ułatwiała łatwowierność i hojność tubylców.
d) Zyski i korzyści istotne dla władców Hiszpanii:
- napływ złota do Hiszpanii;
- wzrost liczby niewolników pogańskich;
- przywiezienie do Hiszpanii korzeni, bawełny i kruszców;
- uzyskanie zwierzchnictwa nad odkrytą ziemią;
- poszerzenie stref wpływów religii chrześcijańskiej.
Paula Rychlicka
Nauczycielka historii
Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

