Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

Tutaj pojawi się lista Twoich książek
Zaloguj się i zacznij tworzyć ją już teraz.

Gospodarka folwarczno-pańszczyźniana polegała na tworzeniu wielkich folwarków rolnych, na których pracowali chłopi. W zamian za prawo do użytkowania swoich działek chłopi byli zobowiązani do odrabiania pańszczyzny w folwarkach szlacheckich. Na mocy przywileju piotrkowskiego wydanego w 1496 roku została ograniczona wolność osobista chłopów. Od tej pory nie mogli opuścić wsi bez zgody jej właściciela, co zobowiązywało chłopa do ciągłego odrabiania narastającej pańszczyzny.
Konsekwencje wprowadzenia gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej:
Treść dostępna tylko dla użytkowników z aktywnym Premium
Opracowania zadań z ponad 3000 podręczników – przygotowane przez nauczycieli
Ponad 100 kursów wideo do sprawdzianów, E8 i matury
Odrabiak Pro – interaktywna nauka z każdym szkolnym podręcznikiem
Gotowe notatki, tablice edukacyjne i sprawdziany
Paula Rychlicka
Nauczycielka historii